Wyjątek nr 12. Umowy z rezerwacją rzeczy lub usług
Przepis reguluje, w stosunku do jakich umów dotyczących rezerwacji rzeczy lub usług oraz w jakich przypadkach zostaje wyłączone prawo odstąpienia o umowy.

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta
Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
12) o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi;
Zapis wyłącza możliwość odstąpienia przez konsumenta od umowy w przypadku niektórych usług polegających na pewnej formie rezerwacji.
Dotyczy to na przykład wymienionych w powyższym przepisie najmu samochodu, rezerwacji stolika w restauracji czy zakup biletu na koncert.
Ponieważ po zakupie takiej usługi niejako blokowana jest możliwość skorzystania z tej usługi przez inną osobę w tym samym czasie (rezerwacja konkretnego pokoju w konkretnym hotelu) lub ograniczona jej dostępność np. rezerwacja biletu do teatru posiadającego 200 miejsc.
Rezerwacje innych usług
Należy zwrócić uwagę na to, że katalog usług jakie są rezerwowane jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że inne rezerwowane usługi nie będą podlegać pod ten wyjątek. Przykładem może być zamówienie szkolenia z określonym terminem i miejscem realizacji. Od takiej umowy będzie przysługiwało odstąpienie w ciągu 14 dni, chyba że realizacja usługi nastąpi wcześniej za zgodą konsumenta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.