Wyjątek nr 11. Umowy zawarte w drodze aukcji

W tym miejscu dowiesz się, z jakich powodów wyłączone zostało prawo do odstąpienia od umów zawartych w drodze aukcji.

Aukcja

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

11) zawartej w drodze aukcji publicznej;

Konsument, który zawarł umowę sprzedaży w drodze aukcji nie może odstąpić od zawartej umowy. Zgodnie z definicją jaka została określona w ustawie o prawach konsumenta, aukcją jest sposób zawarcia umowy polegający na składaniu organizatorowi aukcji w ramach przejrzystej procedury konkurencyjnych ofert przez konsumentów, którzy w niej fizycznie uczestniczą lub mogą uczestniczyć, i w której zwycięski oferent jest zobowiązany do zawarcia umowy.

Gdyby konsument miał możliwość odstąpienia, mógłby skutecznie uniemożliwiać wygranie aukcji pozostałym uczestnikom, a następnie nie brać jakiejkolwiek odpowiedzialności za złożone przez siebie oferty.

Należy odróżnić aukcję o zawarcia umowy na zasadzie z góry określonej ceny. Wówczas prawo do odstąpienia będzie przysługiwać.

Należy również pamiętać o tym by poinformować konsumenta zgodnie z obowiązkiem informacyjnym nr. 12 o przypadkach kiedy uprawnienie odstąpienia nie przysługuje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!