Obowiązek nr 12 - brak odstąpienia od umowy

Kiedy nie można odstąpić od umowy i jak poinformować konsumenta o tym, że takie uprawnienie nie będzie mu przysługiwać? Czy zawsze wyjątki określone w ustawie będą skutecznie zabezpieczać sprzedawcę przed odstąpieniem?

Zawarcie umowy

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta

1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:

12) braku prawa odstąpienia od umowy na podstawie art. 38 lub okolicznościach, w których konsument traci prawo odstąpienia od umowy;

Ustawa wymienia szereg wyjątków i okoliczności kiedy konsument nie może odstąpić od umowy.

Aby konsument nie mógł odstąpić od umowy, przedsiębiorca ma obowiązek przed zawarciem umowy poinformować go o tym, że w przypadku zakupienia towaru lub usługi nie będzie miał możliwości odstąpienia. W innym przypadku wyjątki ustawowe nie będą wiążące dla konsumenta i będzie mógł odstąpić od umowy, czyli zwrócić towar mimo, że przepisy generalnie nie dają mu takiego prawa.

W przeciwnym wypadku, nawet gdy ustawa będzie mówić o niemożności odstąpienia – ze względu na uchybienie obowiązkom informacyjnym przez przedsiębiorcę – konsument będzie miał prawo do odstąpienia.

Wszystkie wyjątki są  dokładnie opisane w uwagach do art. 38. Więcej na temat wyjątków i okoliczności przedstawiamy w dedykowanej sekcji poświęconej wyjątkom z odstąpienia.

W praktyce sprzedawca informacje o wyjątkach w odstąpieniu od umowy może zamieścić w regulaminie sklepu, który jest wzorem umowy. Dodatkowo w celu ułatwienia dotarcia przez konsumenta do ważnych dla niego informacji, wyjątki odstąpienia mogą być zamieszczone w dedykowanej sekcji stron informacyjnych sklepu internetowego tj. zakładce "Zwroty".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!