Wyjątek nr 9. Programy komputerowe i nagrania

Przepis reguluje przypadki, kiedy nie przysługuje konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy zakupu, której przedmiotem są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu,

E-zakupy

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

9) w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

Wyjątek ten odnosi się do okoliczności w jakich konsument traci uprawnienie do odstąpienia od umowy. W przypadku zamówienia towaru jakim jest nagrana płyta CD, DVD lub program komputerowy w formie zafoliowanego pudełka prawo do odstąpienia będzie standardowo przysługiwało. Jeżeli jednak zajdzie okoliczność, w której konsument zdejmie folię zabezpieczającą opakowanie wówczas utraci on uprawnienie do odstąpienia od umowy.

Informacja o braku odstąpienia, w przypadku wystąpienia określonej okoliczności, powinna być przekazana konsumentowi przed złożeniem zamówienia w ramach spełniania obowiązku informacyjnego nr. 12 oraz powinna być później potwierdzona na trwałym nośniku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!