Wyjątek nr 7. Szczególne rodzaje napojów alkoholowych

Przy zakupie jakich napojów alkoholowych konsument nie ma prawa odstąpienia od umowy oraz jakich sytuacji to dotyczy?

Zakupy w sklepie alkoholowym

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

...

7) w której przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, których cena została uzgodniona przy zawarciu umowy sprzedaży, a których dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 30 dni i których wartość zależy od wahań na rynku, nad którymi przedsiębiorca nie ma kontroli;

...

Zastrzeżenie dotyczy specyficznej grupy napojów alkoholowych, najczęściej o wysokiej cenie i o ograniczonej dostępności, których cena może zmienić się w wyniku licznych czynników mających wpływ na proces produkcji.

Dobrym przykładem będą tutaj określone rodzaje wina czy whisky, w sytuacji gdy nie ma możliwości przed ukończeniem procesu produkcji, by określić jak jakość danej partii czy rocznika wpłynie na cenę towaru.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!