Zwolnienie z kosztów świadczonej usługi

Kiedy konsument nie ponosi kosztów świadczonej usługi w sytuacji odstąpienia od umów dostarczenia wody, gazu, energii elektrycznej, w przypadku, gdy nie są one oferowane w ograniczonej objętności, lub energii cieplnej w całości lub w części

Zwolnienie z kosztów świadczonej usługi

Art. 36.

Konsument nie ponosi kosztów:

1) świadczenia usług, dostarczania wody, gazu lub energii elektrycznej w przypadku, gdy nie są one oferowane w ograniczonej objętości lub w ustalonej ilości, lub energii cieplnej, w całości lub w części, za czas do odstąpienia od umowy, jeżeli:

a) przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy i skutkach jego wykonania zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 lub

b) konsument nie żądał spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy zgodnie z art. 15 ust. 3 i art. 21 ust. 2;

Przepis ten odnosi się do umów, których przedmiotem jest świadczenie usług i opisuje sytuacje kiedy konsument nie ponosi kosztów w przypadku pełnego lub częściowego wykonania usługi, gdy odstępuje od umowy.

W zakresie ponoszenia kosztów można rozpatrywać to w dwóch przypadkach:

  1. sytuacja, gdy przedsiębiorca otrzymał płatność od klienta i ten odstępuje od umowy, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek dokonać pełnego zwrotu.
  2. sytuacja, gdy konsument nie dokonał zapłaty ponieważ była ona odroczona — wówczas nie ma obowiązku jej uregulowania.

Jeżeli przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy zgodnie z obowiązkiem informacyjnym nr 9, wówczas konsument nie będzie zobowiązany do płatności za wykonaną usługę, a przedsiębiorca będzie zobowiązany dokonać pełnego zwrotu płatności jeżeli takiej dokonał konsument.

W przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, jeżeli konsument nie wyraził zgody na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem 14 dni i nie potwierdził tego faktu na trwałym nośniku wówczas podobnie konsument nie będzie ponosił kosztów. W przypadku umów zawieranych na odległość sytuacja wygląda podobnie za wyjątkiem potwierdzenia faktu wyrażania zgody na trwałym nośniku.

Nowe przepisy dają możliwość odstąpienia od umowy w zakresie świadczonych usług jeżeli usługa nie została wykonana lub nie upłynął termin na odstąpienie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!