Koszty związane ze sposobem zapłaty

Czy istnieją jakieś ograniczenia ustawowe w nakładaniu przez przedsiębiorcę kosztów za określony sposób zapłaty? Jakie sytuacje objęte są tym ograniczeniem?

Pieniądze w portfelu

Art. 3831 kodeksy cywilnego

Przedsiębiorca nie może żądać od konsumenta opłaty za skorzystanie z określonego sposobu zapłaty przewyższającej poniesione przez przedsiębiorcę koszty w związku z tym sposobem zapłaty.

Powyższy przepis w praktyce oznacza, że jeżeli przedsiębiorca oferuje konsumentowi np. płatność kartą kredytową, płatność za pobraniem lub płatność za pośrednictwem operatora płatności internetowych, może przerzucić na konsument koszt bezpośredni jaki przedsiębiorca musi ponieść w związku z wyborem konsumenta.

Przykład:

Jeżeli konsument wybiera płatność za pobraniem, a firma kurierska w związku z tym dolicza przedsiębiorcy koszt np. 10 zł, wówczas te 10 zł może być doliczone do zamówienia klienta.

Przedsiębiorca nie może albo sztucznie zawyżać dodatkowej opłaty za wybraną formę płatności, ale zarabiać dodatkowo na tym.

Jeżeli konsument wybrał płatność przez system szybkich płatności internetowych i przedsiębiorca np. jest obciążany przez dostawcę usług płatności opłatą w postaci np. 3% wartości zamówienia, wówczas prowizją tą może być obciążony konsument, ale nie może to być więcej niż 3%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!