Miejsce spełnienia świadczenia

Zapoznaj się z ustawową definicją miejsca spełnienia świadczenia zgodnie z ustawą o prawach konsumenta.

Kurier z paczką

Art.4541  kodeksu cywilnego

Jeżeli przedsiębiorca jest obowiązany przesłać rzecz konsumentowi do oznaczonego miejsca, miejsce to uważa się za miejsce spełnienia świadczenia. Zastrzeżenie przeciwne jest nieważne.

Miejscem spełnienia świadczenia jest miejsce, gdzie rzecz została konsumentowi przesłana.

Nie ważne będzie zastrzeżenie, że miejscem spełnienia świadczenia jest inne miejsce niż to, gdzie rzecz została przesłana np. adres zamieszkania konsumenta — pomimo, że rzecz została wysłana np. na adres jego miejsca pracy.

Zapis ten ma istotny wpływ na sprzedaż alkoholu w internecie. Do tej pory przedsiębiorcy stosowali wiele mniej lub bardziej wyrafinowanych metod, które były próbą obejścia przepisów. Mając na uwadze koncesję i uprawnienia sprzedawcy z tym związane oczywistym jest, że sprzedaż na odległość w tym przypadku będzie niezgodna z przepisami. Głównym powodem jest fakt, że koncesja na sprzedaż alkoholu jest wydawana na konkretne miejsce i tylko w tym miejscu alkohol może być wydawany.

Adres zamieszkania konsumenta nie jest miejscem, które jest wskazane w koncesji jaką uzyskał dany przedsiębiorca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!