Odpowiedzialność dostawcy

Kurier z listem
  • Rafał Stępniewski
  • /

Niedozwolone są takie postanowienia umowne, które ograniczają wobec konsumenta odpowiedzialność przedsiębiorcy za działania swojego podwykonawcy, jakim jest dostawca (poczta, firma kurierska).

Uchylanie się od tej odpowiedzialności jest niedozwolone. Nie ma możliwości zwolnienia się przez przedsiębiorcę z odpowiedzialności za nieterminowe dostarczenie przesyłek, nawet jeśli wynika to z błędu współpracujących z nim firm przewozowych.

Sprzedający na własną odpowiedzialność wybiera firmę przewozową, przy pomocy której dokonuje dostawy towaru. Z tego powodu to sklep, który zawarł umowę z dostawcą towaru, egzekwuje wynikające z niej prawa. Klient zaś swoje roszczenia dotyczące dostawy rzeczy kieruje do sprzedawcy.

Zgodnie z art. 385³ pkt 2 Kodeksu Cywilnego niedozwolonym postanowieniem umownym jest zapis, który wyłącza lub istotnie ogranicza odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

Najczęstsze niedozwolone zapisy:

  • przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne produktów, wynikłe z transportu lub za niewykonanie bądź niewłaściwe wykonanie usługi przez Pocztę Polską lub firmę kurierską
  • przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za ubytek, uszkodzenie towaru
  • przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za terminowość dostarczenia towaru, za opóźnienia w dostawie, za niedostarczenie towaru, za zagubienie towaru podczas przesyłki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!