Odstąpienie od umowy w zakresie treści cyfrowych

Drugi wyjątek, kiedy konsument nie ponosi kosztów świadczonej mu usługi w sytuacji odstąpienia od umowy w określonych warunkach. Dotyczy on umów o dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym.

Praca przy komputerze

Art. 36.

Konsument nie ponosi kosztów:

...

2) dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli:

a) konsument nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub

b) konsument nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody, lub

c) przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1.

 

Przepis ten wprowadza wyjątki, na podstawie których konsument nie ponosi kosztów świadczonej mu usługi, w sytuacji odstąpienia od umowy

Drugi wyjątek dotyczy umów o dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym.

Co istotne, nie chodzi tu o trwały nośnik, ale o materialny nośnik.

Ponadto,muszą zostać spełnione jeden, dwa lub wszystkie dodatkowe warunki tj :

  • brak zgody konsumenta na spełnienie świadczenia przez upływem okresu do odstąpienia od umowy,
  • niepoinformowanie konsumenta o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielenia takiej zgody, tj konsument wyraził zgodę na spełnienie świadczenia przed terminem odstąpienia od umowy, ale nie został poinformowany o tym, że wiąże się  to z utratą prawa do odstąpienia od niej
  • przedsiębiorca nie wydal konsumentowi potwierdzenia zawarcia umowy

W takich przypadkach dotyczących umów o dostarczanie treści cyfrowych, konsument nie ponosi wszelkich  kosztów związanych ze świadczona usługa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!