Odstąpienie od umowy głównej względem umów dodatkowych
Czasem zdarza się że wraz z umową sprzedaży konsument zawiera umowy dodatkowe, np. rozszerzonej gwarancji. Co w przypadku odstąpienia od umowy sprzedaży dzieje się z umową dodatkową?

Art. 37 Ustawy o prawach konsumenta
... 2. Jeżeli umowa dodatkowa została zawarta z osobą trzecią, przedsiębiorca informuje tę osobę o odstąpieniu przez konsumenta od umowy.
Przykładem powiązanych usług będzie np. umowa rozszerzonej gwarancji. Często zdarza się, że podczas zakupu sprzętu elektronicznego, sprzedawca oferuje dodatkowe usługi wydłużenia czasu gwaracji na sprzedawany sprzęt.
W takim przypadku wraz z umową sprzedaży zawieraną ze sprzedawcą, zawierana jest umowa z firmą ubezpieczoniową (umowa dodatkowa) w zakresie przedłużenia uprawnień wynikający z rękojmi.
W sytuacji, gdy umowa dodatkowa została zwarta z osoba trzecią, a więc z podmiotem innym niż ten, z którym została zawarta umowa główna, to na sprzedawcy ciąży obowiązek poinformowania osoby trzeciej (firmy), że klient odstąpił od umowy.
Zarówno dla konsumenta jak i dla przedsiębiorcy jest to praktyczny zapis. Dla konsumenta upraszcza on model wypowiedzenia umów dodatkowych bez konieczności informowania kilku podmiotów o odstąpieniu. Z drugiej strony przedsiębiorca jest powiązany z podmiotem trzecim, który świadczy dodatkowe usługi. Zatem w jego interesie jest poinformowanie go o fakcie odstąpienia przez Klienta od umowy dodatkowej np. by podmiot trzeci nie mógł z tytułu zawartej umowy żądać zapłaty za usługę, od której odstąpił konsument odstępując od umowy głównej, którą była sprzedaż towaru wraz z umową dodatkową.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.