Zapłata za świadczenie przy odstąpieniu

Czy konsument powinien ponieść opłaty oraz jaka powinna być ich wysokość w przypadku odstąpienia od umowy, gdy usługa zaczęła być wykonywana?

Kuchenka gazowa

Art. 35.

1. Jeżeli konsument wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania zgodnie z art. 15 ust. 3 i art. 21 ust. 2, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

...

Jeśli konsument odstąpił od umowy na świadczenie usługi, która została już w części wykonana, ma on obowiązek uiszczenia należności za tę część. Opłata powinna być więc proporcjonalna do okresu trwania do momentu odstąpienia od niej

Chodzi tu o umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa albo o dostarczenie wody, gazu, energii elektrycznej,  gdy nie są one dostarczane w ograniczonej obojętności lub ustalonej ilości, lub energii cieplnej.

Dotyczy to sytuacji gdy konsument sam wyraził żądanie by usługa była realizowana w terminie, który uniemożliwi mu odstąpienie od umowy przed rozpoczęciem jej świadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!