Hałasy w dzień. Czy jesteśmy bezradni?

Odpoczynek to bardzo ważna sprawa — ma wpływ na wiele życiowych sfer, w tym zdrowie. Co jeśli przeszkadza hałas? Czy działać można tylko w nocy, czy tylko w dzień?

Hałasy w dzień. Czy jesteśmy bezradni?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 30 maja 2024

Czym jest nadmierny hałas i jakie ma skutki?

To poziom dźwięku, który przekracza normalny, akceptowalny zakres dla ludzi i może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych i środowiskowych. Hałas staje się nadmierny, gdy jego natężenie przekracza 85 decybeli (dB), choć długotrwałe narażenie na hałas powyżej 70 dB również może być szkodliwe.

Ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z głównych skutków jest utrata słuchu. Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków o wysokim natężeniu może prowadzić do uszkodzenia komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, co prowadzi do trwałego upośledzenia słyszenia, a także przyczyniać się do problemów z sercem, takich jak wzrost ciśnienia krwi, przyspieszone bicie serca i zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jak radzić sobie z hałasem w bloku? Cisza nocnaJak radzić sobie z hałasem w bloku? Cisza nocna Monika Świetlińska

Ma również duży wpływ na stan psychiczny i emocjonalny. Może powodować stres, lęki, drażliwość i problemy ze snem, prowadzić do problemów z koncentracją i zmniejszenia efektywności w pracy. Problemy ze snem są szczególnie uciążliwe, ponieważ hałas może zakłócać wypoczynek nocny, prowadząc do zmęczenia, obniżonej odporności i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Nadmierny hałas ma także skutki społeczne. Może utrudniać komunikację, czy rozmowy, prowadzić do frustracji oraz problemów w relacjach międzyludzkich. W miejscach pracy może obniżać produktywność i morale pracowników. Dzieci mogą mieć trudności w nauce, koncentracji i przyswajaniu wiedzy, co wpływa na ich rozwój i przyszłe możliwości edukacyjne.

Hałas wpływa również na środowisko. Może zakłócać życie dzikiej fauny, utrudniając zwierzętom komunikację, polowanie i orientację w terenie. Warto przytoczyć tu przykład ptaków — mogą mieć trudności w usłyszeniu śpiewów swoich partnerów, co wpływa na ich zdolność do rozmnażania się. W miastach zaś może prowadzić do degradacji środowiska miejskiego, obniżając jakość życia mieszkańców i zmniejszając atrakcyjność tych miejsc jako przestrzeni do życia i pracy.

Głośne dźwięki w dzień i w nocy

W Polsce wiele mówi się o ciszy nocnej, jest ona powszechnie uznawana i dotyczy okresu, w którym obowiązują szczególne zasady dotyczące zachowania ciszy, zazwyczaj od 22:00 do 6:00. Warto jednak wiedzieć, że pojęcie to nie jest jednoznacznie zdefiniowane w ogólnokrajowych przepisach, jego przestrzeganie mogą regulować na przykład przepisy wspólnot mieszkaniowych, a także regulaminy osiedli i budynków. Ma na celu zapewnienie mieszkańcom odpowiednich warunków do odpoczynku i snu, ograniczając wszelkie działania generujące hałas. 

Warto zapoznać się z artykułem 51 par 1 Kodeksu Wykroczeń

Art. 51. [Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego]§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji, lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

W przypadku uciążliwego hałasu pierwszym krokiem powinna być spokojna rozmowa z sąsiadem. Często osoby generujące głośne dźwięki nie zdają sobie sprawy z tego, że ich działania mogą przeszkadzać innym. 

Można również wezwać policję. Osoby na interwencji powinny pouczyć sprawcę hałasu, a w przypadku dalszych działań wystawić mandat. Możliwe jest złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, w tym prawa do spokojnego użytkowania mieszkania. Sąd może orzec o zaprzestaniu działań generujących hałas oraz nałożyć na sprawcę obowiązek zadośćuczynienia za poniesione szkody. Dzięki temu możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie uciążliwemu hałasowi i zapewnienie sobie odpowiednich warunków do odpoczynku.

Warto także zgłosić problem zarządowi wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej lub administracji budynku. Zarządcy mają obowiązek dbać o przestrzeganie regulaminów i mogą podjąć odpowiednie kroki, aby otoczenie było przyjazne.

Hałasy są uciążliwe nie tylko w nocy. Wiele osób jednak nie wie, że gdy dzieje się to w dzień — także można zgłosić odpowiednim, wspomnianym wyżej organom. Jest to naruszenie miru domowego.

Czy można walczyć z hałasem w otoczeniu? Jak to robić?

Walka z tym problemem powinna zacząć się od najbardziej podstawowego i jednocześnie najważniejszego kroku: spokojnej rozmowy. Prowadzona w uprzejmy i konstruktywny sposób, może pomóc w rozwiązaniu problemu bez potrzeby sięgania po bardziej drastyczne środki. Warto wyjaśnić, jak hałas wpływa na nasze codzienne życie i zaproponować konkretne rozwiązania, takie jak zmniejszenie głośności, zmiana godzin hałaśliwych działań czy zastosowanie tłumiących hałas materiałów. Często osoby generujące hałas nie zdają sobie sprawy z jego uciążliwości dla innych.

Szczekający pies w bloku — co można z tym zrobić?Szczekający pies w bloku — co można z tym zrobić?Anna Pakaszewska-Cetera

Kiedy spokojna rozmowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane techniki redukcji hałasu. Izolacja akustyczna mieszkań i domów, poprzez stosowanie materiałów dźwiękochłonnych, takich jak grube zasłony, dywany czy specjalne panele akustyczne, może znacznie zmniejszyć poziom hałasu. Warto pomyśleć o instalacji dźwiękoszczelnych drzwi i okien, a także ścian działowych, może poprawić komfort akustyczny. Zmiana aranżacji przestrzeni, na przykład poprzez przestawienie mebli w celu zminimalizowania odbijania się dźwięków może przynieść dobre rezultaty. Rośliny doniczkowe również mogą działać jako naturalne tłumiki dźwięku, wprowadzając jednocześnie elementy natury do wnętrz.

Gdy indywidualne działania nie są wystarczające niezbędne mogą okazać się kroki administracyjne i prawne. W przypadku uporczywego hałasu przekraczającego dopuszczalne normy warto składać skargi do odpowiednich władz oraz korzystać z przepisów dotyczących ochrony przed hałasem. Takie działania, wspierane przez techniki tłumienia hałasu, takie jak nauszniki ochronne, zatyczki do uszu czy urządzenia emitujące biały szum, mogą przyczynić się do stworzenia bardziej komfortowego i zdrowego otoczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!