Czy podczas wyborów do PE w Polsce można głosować przez Internet?
Zaledwie 9 dni dzieli nas od otwarcia lokali wyborczych. Czym jest usługa e-Wybory i czy swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego będziemy mogli oddać przez Internet? Sprawdzamy.
- Jakub Stasak
- /
- 31 maja 2024
Wybory do Parlamentu Europejskiego – podstawy prawne
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa pięć lat, jego członkowie są zaś wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich, w głosowaniu wolnym i tajnym.
Podstawę prawną do organizacji wyborów stanowią m.in.: artykuł 14. Traktatu o Unii Europejskiej, artykuły 20., 22. i 223. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz artykuł 39. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego?Jakub Stasak
Na mocy pierwszego z wymienionych przepisów:
„W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii. Ich liczba nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu, nie licząc przewodniczącego. Reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem sześciu członków na Państwo Członkowskie. Żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt sześć miejsc”.
Paragraf pierwszy artykułu 39. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej stanowi natomiast, że:
„Każdy obywatel Unii ma prawo głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Państwie Członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania, na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa”.
Parlament Europejski przyszłej kadencji liczył będzie 720 posłów (o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami) – 53 z nich reprezentować ma nasz kraj.
Czy podczas wyborów do PE w Polsce można głosować przez Internet?
Nie.
Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce głosowanie przez Internet nie będzie możliwe.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej, Polacy spotkają się przy urnach w niedzielę 9 czerwca, otwarcie lokali wyborczych nastąpi o godzinie 7.00, zamknięcie o 21.00.
Co niezwykle istotne, wyborcy o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, z zastrzeżeniem jednak, że prawo niniejsze dotyczy wyłączne osób oddających swój głos w stałych obwodowych komisjach wyborczych na terytorium Polski.
Kolejnym ważnym udogodnieniem jest możliwość głosowania przez pełnomocnika – uprawnione do skorzystania z niej są osoby o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
Czym jest usługa e-Wybory?
Elektroniczną usługę e-Wybory udostępnia resort spraw zagranicznych, za jej pomocą wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać się do sporządzanych przez poszczególnych konsulów spisów wyborczych.
Platforma e-Wybory pozwala na zgłoszenie się do spisu bez wychodzenia z domu, wyborca samodzielnie wybiera najdogodniejszy ze względu na miejsce pobytu obwód do głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane.
Kto ma prawo wyborcze w Polsce?Jakub Stasak
Skorzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania swojego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie możliwe do 5. dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 roku – osoba, chcąca dokonać takiego zgłoszenia nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego ani kwalifikowanego.
Pamiętaj: System e-Wybory nie służy do głosowania przez Internet – przebywając za granicą, swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać możesz wyłącznie osobiście, w lokalu wyborczym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.