Jak oszczędzić na wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. I choć „wakacje są raz w roku, więc nie trzeba oszczędzać”, wychodzę z założenia, że zawsze można podróżować taniej. Oto kilka przykładów wakacyjnych oszczędności.

Jak oszczędzić na wakacjach?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 czerwca 2019

1. Dobrze zaplanowany budżet

Oszczędzanie na wakacjach powinniśmy zacząć od dokładnego określenia budżetu wakacyjnego. Warto poświęcić więcej czasu na oszacowanie, ile chcesz wydać na urlop. I nie chodzi tu tylko o koszty przejazdów czy noclegów, ale również wszelkich przyjemności.

2. Podróżowanie poza sezonem

Zdecydowanie łatwiej oszczędzać na wakacjach osobom, które nie mają dzieci (rodzice są bowiem „zmuszeni” do wakacji w lipcu lub sierpniu), a także ci, którzy samodzielnie mogą określać termin wolnego. Wszystko dlatego, że ceny w kurortach są oczywiście niższe poza sezonem.

3. Wybieraj mniej uczęszczane miejsca

Spore oszczędności może przynieść wybór odpowiedniego miejsca wakacyjnego. Warto czasem wybrać się do mniej uczęszczanych miejsc albo spróbować… wakacji na kempingu.

4. Oszczędności na transporcie

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, sprawdź różne środki transportu. Porównaj koszty dojazdu samochodem, samolotem lub pociągiem.

5. Planowanie tankowania

Jeśli decydujesz się na podróż samochodem, sprawdź ceny paliw w różnych krajach. Lepiej zatankować wcześniej, np. jadąc do Włoch, koniecznie zatankuj już w Austrii. Ceny przy austriackich autostradach są często niższe niż w małych włoskich miasteczkach.

6. Staranny wybór wycieczek fakultatywnych

Jeśli jedziesz na wakacje z biurem podróży, przed wyjazdem zapytaj o możliwe wycieczki fakultatywne. Od razu zaplanuj, z których skorzystasz i wyznacz na nie odpowiedni budżet.

7. Oszczędność na noclegu

Jeśli lubisz ryzyko, możesz spróbować poszukać noclegu, gdy jesteś już na miejscu. Może się zdarzyć, że ktoś w ostatniej chwili odwołuje rezerwację i zwalnia dla ciebie idealne miejsce.

8. Jedzenie

Sprawdź ceny lokalnego jedzenia. Nie musisz korzystać z restauracji zlokalizowanych bezpośrednio przy plaży czy bardzo blisko morza. Te będą zwykle drogie, właśnie ze względu na atrakcyjną lokalizację. Warto wybrać się na smaczne jedzenie, nawet trochę dalej od noclegu. A na podróż spakuj prowiant, by nie kupować zbyt dużo po drodze.

9. Kontroluj wydatki wakacyjne

Wiem, że nie będzie to popularne, ale radzę na wakacjach kontrolować wydatki. Oczywiście nie musisz wyjątkowo skrupulatnie rozliczać każdego wydanego grosza. Lepiej wcześniej ustalić, ile możesz wydać każdego dnia.

10. Alternatywny urlop

Jeśli do tej pory korzystałeś z urlopu all inclusive może warto pojechać do apartamentu wakacyjnego, w którym samodzielnie przygotujesz posiłki? A może zdecydujesz się na krótszy urlop w Polsce?

A Ty jak oszczędzasz podczas wakacji?

Czytaj także:

Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

Jak zrezygnować z wycieczki kupionej w biurze podróży?

Rozwiąż QUIZ: Co wiesz na temat kremów do opalania?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!