Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Nieruchomości, szczególnie te z rynku pierwotnego, są wyjątkowo drogie. Analitycy nie są zgodni w kwestii przyszłych cen mieszkań. Jedni uważają, że będą dalej drożeć, inni wprost przeciwnie — że są już tak wysokie, że mogą tylko spadać. Niezależnie od tego, ile będziemy płacić za mieszkania, zawsze warto sprawdzić od kogo je kupujemy. Oto kilka rad, które pomogą przekonać się, czy nasz deweloper jest wiarygodny.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 czerwca 2019

Choć w prawie pojawia się coraz więcej przepisów mających chronić konsumentów przed deweloperskimi wpadkami (chodzi tu głównie o bankructwo firmy deweloperskiej), zawsze warto maksymalnie zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności. Bo choć spektakularnych bankructw deweloperów nie zdarza się ostatnio wiele, sporo jest elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. 

Sprawdź także: Umowa przedwstępna nieruchomości — jak powinna wyglądać?

1. Sprawdź renomę dewelopera

W przypadku dewelopera bardzo ważna jest jego renoma. Badając wiarygodność trzeba jednak uważać na komentarze zamieszczane w internecie. Warto pamiętać, że łatwiej pisać opinie niepochlebne niż takie, które są dobre. Zamiast czytać ogólne informacje o firmie, dobrze jest porozmawiać z tymi, którzy już mieszkają w inwestycji zbudowanej przez dewelopera. Popytaj o to, w jakim stanie było odbierane mieszkanie, czy coś wzbudzało niepokój u tych, którzy już mieszkanie kupili. Zapytaj też, dlaczego zdecydowali się akurat na tego dewelopera.

2. Historia inwestycji

Sprawdzając wiarygodność firmy, która buduje mieszkanie dla nas koniecznie trzeba zapoznać się z historią zrealizowanych inwestycji i sprawdzić poziom wypłacalności firmy. Można w tym celu porozmawiać z podwykonawcami i zapytać, czy deweloper regularnie płaci wszelkie zobowiązania. Badając wypłacalność dewelopera warto porozmawiać z tymi, którzy kupili mieszkania wcześniej. Jeśli pojawiały się opóźnienia, wykonanie odbiega znacząco od tego, co było reklamowane, a także gdy deweloper na zgłaszane problemy reagował opieszale lub też niechętnie dokonywał poprawek, warto rozważyć, czy chcemy z nią współpracować. Wypłacalność dewelopera można sprawdzić np. w Krajowym Rejestrze Sądowym. Są tam wszelkie aktualne informacje dotyczące stanu finansowego firmy, a także komunikaty o tym, czy np. ogłoszono upadłość dewelopera. Warto też przejrzeć giełdy długów.

Sprawdź także: Wzór umowy sprzedaży nieruchomości

3. Umowa i własność gruntu

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy deweloper ma pozwolenie na budowę, a także czy grunt, na którym buduje jest jego własnością. Może się to wydawać oczywiste, ale niewielu kupujących sprawdza takie elementy. Poproś też dewelopera o wzór umowy. Koniecznie skonsultuj ją z prawnikiem. Sprawdź pozwolenie na budowę. Powinno ono być udostępnione jako załącznik. Warto skontrolować takie pozwolenie bezpośrednio w urzędzie. Choć zdarza się to bardzo rzadko, to jednak istnieje możliwość, że pozwolenie nie będzie wydane np. z powodu błędów formalnych albo ze względu na sprzeciw mieszkańców, którzy mieszkają nieopodal.

4. Hipoteka i plan zagospodarowania

O tym, kto jest właścicielem danego gruntu dowiadujemy się z wpisów w księdze wieczystej nieruchomości. Można ją przeglądać:

  • w sądzie rejonowym (wydział ksiąg wieczystych) odpowiednim dla lokalizacji inwestycji
  • w Internecie (Elektroniczne Księgi Wieczyste na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości)

Warto spojrzeć do księgi wieczyste, aby przekonać się, czy grunt nie jest obciążony hipoteką. Jeśli tak jest — musi to być wpisane w księdze, a także w umowie. W takiej sytuacji deweloper musi zobowiązać się do spłaty hipoteki zanim przekaże mieszkanie.

Sprawdź także: Najem mieszkania. Co może najemca?

5. Plan zagospodarowania

Na koniec warto jeszcze zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, co może być budowane w pobliżu naszego przyszłego mieszkania, np. zakład produkcyjny, szkoła albo wysokie budynki, które zasłonią nam widok z okna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!