Jak wyrobić kartę wędkarską?
Według regulaminu amatorskiego połowu ryb każdy wędkarz, który ma zamiar wędkować na wodach Polskiego Związku Wędkarstwa, ma obowiązek posiadać kartę wędkarską. Dokument ten jest poświadczeniem kwalifikacji, wiedzy o połowie ryb i znajomości obowiązującego regulaminu. Co trzeba zrobić, aby ją otrzymać?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 30 lipca 2024
Czym jest karta wędkarska?
Karta wędkarska jest dokumentem wydawanym osobom powyżej 14 r.ż. uprawniającym do połowu ryb na polskich wodach. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są osoby poniżej 14 r.ż. — mogą one łowić ryby w towarzystwie osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, a także cudzoziemcy przebywający czasowo na terytorium Polski, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na połów ryb. Karty wędkarskiej nie muszą mieć również osoby, które decydują się na wędkowanie na wodach komercyjnych — za zgodą właściciela i po uiszczeniu opłaty mogą swobodnie łowić ryby na ich terenie.
Jak wyrobić kartę wędkarską?
Aby uzyskać kartę wędkarską, trzeba zdać egzamin (ustny lub pisemny — o jego formie decyduje komisja egzaminacyjna) w lokalnym kole PZW. Egzamin ten sprawdza znajomość regulaminu amatorskiego połowu ryb oraz przepisów określonych w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb, oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zdający powinien znać prawa i obowiązki wędkującego, zasady wędkowania, zasady łowienia ryb spokojnego żeru i ryb drapieżnych, wymiary ochronne ryb, okresy ochronne ryb, zachowania na łowisku oraz gatunki ryb. Koszt przystąpienia do egzaminu przed komisją egzaminacyjną wynosi 30 zł, osoby do 16 r.ż. mogą to zrobić bezpłatnie. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać 70% poprawnych odpowiedzi. W przypadku niepowodzenia, po upływie 7 dni można ponownie przystąpić do egzaminu bez dodatkowych opłat.
Gdzie można legalnie grillować?Katarzyna Leszczak
Po zdaniu egzaminu należy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta odpowiadającego miejscu zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej (dostępny na stronie internetowej urzędu) wraz z następującymi dokumentami:
- zaświadczeniem o zdaniu egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed uprawnioną komisją egzaminacyjną,
- aktualną fotografią w formacie 30x35 mm (taka sama jak do dowodu),
- dokumentem tożsamości do wglądu (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub legitymacja szkolna w przypadku osób poniżej 18. roku życia),
- dowodem wniesienia opłaty za wydanie karty wędkarskiej (koszt wydania karty wynosi 10 zł).
Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, karta wędkarska powinna zostać wydana po 2-3 dniach roboczych (najpóźniej do 7 dni) od daty złożenia wniosku.
Czy sama karta wędkarska wystarczy, aby móc łowić ryby?
Aby móc legalnie wędkować na polskich wodach sama karta wędkarska niestety nie wystarczy. Konieczne będzie również uzyskanie zezwolenia na wędkowanie. Istnieje możliwość zakupu pozwolenia jako osoba niezrzeszona w PZW, jednak jest to dość kosztowna opcja. Można też dołączyć do PZW uiszczając opłatę członkowską, opłatę za legitymację, wpisowe oraz składkę okręgową na ochronę i zagospodarowanie wód (w zależności od okręgu) — wówczas koszty zakupu zezwolenia będą niższe.
Składki, które należy uiścić przy wstąpieniu do Polskiego Związku Wędkarskiego, różnią się w zależności od wybranego okręgu. Jest to spowodowane zróżnicowaną wysokością składki okręgowej na ochronę i zagospodarowanie wód, co wynika z różnic w kosztach gospodarki rybackiej prowadzonych na wodach poszczególnych okręgów PZW.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.