Jak robić przemyślane zakupy przez Internet?

Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez Internet, gdyż nabyć je może szybko, bez wychodzenia z domu. Jest to wygodne, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach świątecznych zakupów. Uwagę zwraca na nie Katarzyna Araczewska z UOKiK:

Katarzyna Araczewska UOKiK
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 7 grudnia 2018

Z jednej strony przed świętami konsumenci kupują więcej, z drugiej – mają mniej czasu, więc ich zakupy mogą być mniej przemyślane. Kuszeni są różnymi promocjami, które na papierze, czy też na stronie internetowej, zawsze wydają się atrakcyjne. W praktyce jednak zawierają czasem ograniczenia, których konsumenci mogą być nieświadomi, aż do momentu przeczytania regulaminu, a czasem – niestety – nawet po zakupach.

Atrakcyjne dla konsumenta są różne obniżki ceny produktu, czy promocje dotyczące dostawy. Ważne jest jednak, od jakiej ceny rabat jest naliczany i jakie są warunki promocji. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się produktom, które nas interesują, kilka dni wcześniej, aby upewnić się, jaka jest ich standardowa cena. Może się też zdarzyć, że przedsiębiorcy w dniu akcji promocyjnych wycofują niektóre produkty z oferty, np. szczególnie atrakcyjne, czy najtańsze. W rezultacie konsument może sądzić, że korzysta z okazji, płacąc mniej za dostawę, kupuje jednak droższy produkt, bo tylko taki był w ofercie w dniu promocji.

Kupującym w Internecie czasami mylą się uprawnienia wynikające z przepisów prawa z zasadami różnych darmowych programów czy akcji marketingowych. To, co jest dobrowolnym standardem w jednym sklepie internetowym, nie musi nim być w innym. Wiele sklepów oferuje np. możliwość darmowego zwrotu towaru zakupionego na odległość. To uprawnienie nie wynika jednak z ustawy. Przedsiębiorca może przyjąć taką politykę, ale nie musi. Dlatego bardzo ważne jest uważne zapoznawanie się z warunkami zakupu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!