fb

Jak robić przemyślane zakupy przez Internet?

Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez Internet, gdyż nabyć je może szybko, bez wychodzenia z domu. Jest to wygodne, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach świątecznych zakupów. Uwagę zwraca na nie Katarzyna Araczewska z UOKiK:

Katarzyna Araczewska UOKiK
  • Rafał Stępniewski
  • /

Z jednej strony przed świętami konsumenci kupują więcej, z drugiej – mają mniej czasu, więc ich zakupy mogą być mniej przemyślane. Kuszeni są różnymi promocjami, które na papierze, czy też na stronie internetowej, zawsze wydają się atrakcyjne. W praktyce jednak zawierają czasem ograniczenia, których konsumenci mogą być nieświadomi, aż do momentu przeczytania regulaminu, a czasem – niestety – nawet po zakupach.

Atrakcyjne dla konsumenta są różne obniżki ceny produktu, czy promocje dotyczące dostawy. Ważne jest jednak, od jakiej ceny rabat jest naliczany i jakie są warunki promocji. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się produktom, które nas interesują, kilka dni wcześniej, aby upewnić się, jaka jest ich standardowa cena. Może się też zdarzyć, że przedsiębiorcy w dniu akcji promocyjnych wycofują niektóre produkty z oferty, np. szczególnie atrakcyjne, czy najtańsze. W rezultacie konsument może sądzić, że korzysta z okazji, płacąc mniej za dostawę, kupuje jednak droższy produkt, bo tylko taki był w ofercie w dniu promocji.

Kupującym w Internecie czasami mylą się uprawnienia wynikające z przepisów prawa z zasadami różnych darmowych programów czy akcji marketingowych. To, co jest dobrowolnym standardem w jednym sklepie internetowym, nie musi nim być w innym. Wiele sklepów oferuje np. możliwość darmowego zwrotu towaru zakupionego na odległość. To uprawnienie nie wynika jednak z ustawy. Przedsiębiorca może przyjąć taką politykę, ale nie musi. Dlatego bardzo ważne jest uważne zapoznawanie się z warunkami zakupu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!