Jaka jest kara za hejt w Internecie?
Ze względu niezwykle szeroki zakres znaczeniowy pojęcia hejt nie znajdziemy wprawdzie w polskim prawie karnym, może ono zostać jednak uznane za wyczerpujące znamiona różnych czynów zabronionych. Jaka jest zatem kara za hejt w Internecie? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 23 września 2024
Hejt – zniesławienie
Słownik języka polskiego definiuje hejt jako obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie.
Tego rodzaju wpisy pod adresem innej osoby godzą w jej dobra osobiste, mogą więc zostać uznane za zniesławienie.
Przestępstwo a wykroczenie — czym się różnią?Jakub Stasak
W myśl artykułu 212. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami) – Kodeks karny:
„Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie, lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Co niezwykle istotne w analizowanym kontekście, jeśli sprawca dopuszcza się czynu powyższego za pomocą środków masowego przekazu (m.in. Internet), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
W razie skazania za zniesławienie, sąd może ponadto orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
Hejt — zniewaga
Do przestępstwa zniewagi w sposób bezpośredni odwołuje się artykuł 216. Kodeksu Karnego.
Czym jest szalbierstwo i jaka kara za nie grozi?Jakub Stasak
Zgodnie z paragrafem pierwszym niniejszego przepisu:
„Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Każdy, kto zniewagi dopuszcza się za pomocą środków masowego przekazu, również musi liczyć się natomiast z karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (identyczna, jak w przypadku zniesławienia jest tu też ewentualna nawiązka).
Uwaga: Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
Zniesławienie, zniewaga – przedawnienie
Oba opisane czyny ścigane są z oskarżenia prywatnego, oznacza to, że osoba pokrzywdzona sama wnosi do sądu prywatny akt oskarżenia.
Ile lat więzienia za długi?Jakub Stasak
Termin przedawnienia karalności przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustawodawca określił w paragrafie drugim artykułu 101. Kodeksu karnego:
„Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia”.
Górna granica nawiązki orzekanej przez sąd w związku ze skazaniem hejtera wynosi 100 tysięcy złotych.
Pamiętaj: Jeśli znamy dane sprawcy (imię, nazwisko, adres), przed wystąpieniem na drogę sądową warto skierować do niego wezwanie o zaniechanie naruszeń, które zawierać może także ewentualne inne żądania (np. o odszkodowanie czy zadośćuczynienie).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.