Jakie są korzyści z posiadania testamentu?

Spisanie testamentu jest jedyną możliwością rozporządzenia naszym majątkiem na wypadek śmierci. Jego sporządzenie zwykle rozważa się w sytuacji podeszłego wieku bądź w przypadku poważnej choroby. Zdarza się też przekonanie, że testament spisują jedynie osoby bardzo zamożne. Aby zabezpieczyć swoich bliskich i uniknąć komplikacji i sporów w rodzinie, warto jednak rozważyć sporządzenie testamentu wcześniej, bez względu na okoliczności. 

Jakie są korzyści z posiadania testamentu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 lutego 2024

Zalety spisania testamentu

Skuteczne zarządzanie majątkiem i posiadłościami zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami stanowi kluczową korzyść wynikającą ze sporządzenia testamentu. Osoba przygotowująca ten dokument może być pewna, że po jej śmierci jej dom, firma czy nieruchomości będą nadal odpowiednio zarządzane przez zaufane osoby. Testament pełni również funkcję gwarantującą ciągłość działalności przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego po śmierci właściciela.

Jak opracować testament, aby zminimalizować ryzyko sporów spadkowych?Jak opracować testament, aby zminimalizować ryzyko sporów spadkowych?Damian Jemioło

Jednak sporządzenie testamentu to nie tylko przejaw troski o majątek i posiadłości, ale również o bliskich. Ten dokument umożliwia sprawiedliwe podzielenie majątku oraz finansowe wsparcie tych członków rodziny, którzy zdaniem spisującego testament najbardziej tego potrzebują. Testament może także skutecznie uporządkować wiele kwestii rodzinnych, które bez niego mogą się przedłużać przez lata, prowadząc do konfliktów wśród najbliższych.

Co się dzieje z majątkiem w przypadku braku testamentu? Dlaczego warto go sporządzić?

Gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, wówczas jego majątek podlega dziedziczeniu ustawowemu. Według polskiego kodeksu cywilnego dziedziczenie ustawowe oznacza, że w pierwszej kolejności majątek po zmarłej osobie dziedziczy najbliższa rodzina, której członkowie niekoniecznie muszą być osobami, z którymi utrzymuje się bliskie kontakty. Zdarza się też, że dziedziczenie ustawowe najbliższych osób może spowodować wiele prawnych komplikacji. 

W przypadku śmierci małżonka, który nie spisał testamentu, majątek będzie dziedziczyć żona i dzieci. Jeżeli dzieci są niepełnoletnie, sytuacja ta może powodować wiele komplikacji dla małżonka, ponieważ podjęcie każdej istotnej decyzji dotyczącej ich majątku (np. sprzedaż nieruchomości) wymaga zgody sądu rodzinnego. Sąd rodzinny może nie wydać zgody, jeśli stwierdzi, że dana czynność jest sprzeczna z dobrem małoletniego. Aby uniknąć takich sytuacji, warto przemyśleć spisanie testamentu, przekazując majątek małżonkowi. 

Testament warto spisać również w celu ochrony konkubenta, bowiem polskie prawo cywilne nie przewiduje ustawowego dziedziczenia osób pozostających w związkach nieformalnych. W przypadku śmierci konkubenta dziedziczyć będzie np. małżonek, z którym może go łączyć jedynie fakt zawarcia związku małżeńskiego.

W sytuacji pozostawania w związku małżeńskim i nieposiadania dzieci, majątek po zmarłym małżonku dziedziczy nie tylko współmałżonek, ale również jego rodzice, a w przypadku ich braku — jego rodzeństwo. Dlatego też warto rozważyć spisanie testamentu, aby zabezpieczyć interesy małżonka.

Majątek osób samotnych, nieposiadających rodziny, przypada gminie ostatniego ich miejsca zamieszkania, jako spadkobiercy ustawowemu. Gdy nie jest możliwe ustalenie jego miejsca zamieszkania lub spadkodawca mieszkał za granicą, wówczas spadek przypada Skarbowi Państwa. Dzięki testamentowi takie osoby mogą przekazać swój majątek np. sąsiadom, znajomym lub fundacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!