Jakie są alternatywy dla tradycyjnego rozwodu?

Po podjęciu decyzji o zakończeniu małżeństwa, czas często staje się jedną z najtrudniejszych przeszkód na drodze do ostatecznego rozwiązania związku. Proces uzyskania rozwodu może się przeciągać przez kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat. Pojawia się zatem pytanie, czy istnieją alternatywy dla tradycyjnego rozwodu, które mogłyby znacząco przyspieszyć cały proces.

Jakie są alternatywy dla tradycyjnego rozwodu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 12 lutego 2024

Mediacja rozwodowa

Mediacja ma na celu dojście do porozumienia obu stronom pozostającym w konflikcie, jeśli chodzi o sprawy okołorozwodowe. W czasie rozmów małżonkowie przedstawiają swoje oczekiwania, ustępstwa, na które są w stanie się zgodzić i warunki tych ustępstw. W trakcie mediacji omawiane są kwestie związane z m.in. wysokością alimentów na dziecko, kontaktami rodzica z dzieckiem, sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej, podziałem wspólnego majątku. Ponadto mediacja, w odróżnieniu od postępowania sądowego, umożliwia bardzo szczegółowe uregulowanie newralgicznych kwestii dotyczących np. życia dziecka, takich jak zgoda na wydanie paszportu, zgoda na wyjazd za granicę, wybór szkoły, czy lekarza. Dodatkowo, odpowiednio wypracowana ugoda nie doprowadzi do pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd, ani nie ograniczy jej drugiemu małżonkowi, co mogłoby się wydarzyć w trakcie tradycyjnego postępowania sądowego. 

Zaletą mediacji jest znacznie przyspieszony proces rozwodowy. Mediacja może zostać przeprowadzona na kilku spotkaniach, a jej wynikiem jest sporządzenie ugody mediacyjnej. Po wniesieniu pozwu wraz z ugodą mediacyjną postępowanie sądowe powinno się zamknąć na jednej rozprawie. Oprócz korzyści czasowych mediacja pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy ponieważ wnosząc pozew rozwodowy z przygotowaną ugodą mediacyjną, sąd zwraca część opłaty od pozwu.

Rozwód bez rozprawy 

To rozwód, w czasie którego sąd nie wzywa małżonków na rozprawę, aby poznać ich stanowisko, czy przesłuchać ich osobiście. To postępowanie, które kończy się wydaniem wyroku na tzw. posiedzeniu niejawnym. Przeprowadzenie takiego rozwodu jest możliwe tylko wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do wszystkich jego warunków, czyli:

  • oboje potwierdzają chęć rozwodu (bez orzekania o winie, z winy obojga lub winy jednego z małżonków),
  • doszli do porozumienia w kwestiach dotyczących ich małoletnich dzieci (ich miejsca zamieszkania, sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktu z drugim rodzicem, alimentów),
  • są zgodni co do tego, czy jedno z małżonków będzie przekazywał drugiemu świadczenie alimentacyjne po rozwodzie,
  • są zgodni co do tego, czy sąd ma orzekać o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. 

Jakiekolwiek różnice zdań będą przeszkodą na drodze do wydania wyroku na posiedzeniu niejawnym. Sąd wówczas będzie musiał przeprowadzić w tym zakresie postępowanie dowodowe, a co za tym idzie, wyznaczyć co najmniej jedną rozprawę. 

Rozwód i separacja, a dziedziczenieRozwód i separacja, a dziedziczenieMałgorzata Łaziuk

Jeśli sąd zdecyduje się na taki sposób przeprowadzenia postępowania rozwodowego, to w przypadku posiadania małoletnich dzieci, zleci przeprowadzenie wywiadu przez kuratora sądowego, aby ocenić sytuację opiekuńczo-wychowawczą danej rodziny. Dodatkowo na podstawie przeprowadzonego wywiadu z małżonkami stwierdzi, czy zachodzą przesłanki do orzeczenia rozwodu. Warto jednak wiedzieć, że to, czy sąd w ogóle zdecyduje się na opisane rozwiązanie (wydanie wyroku rozwodowego na posiedzeniu niejawnym), zależy wyłącznie od jego decyzji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!