PZPN i Ekstraklasa na celowniku UOKiK? Dlaczego?

Po interwencji Prezesa UOKiK PZPN i  Ekstraklasa SA zmieniły swoje praktyki, które mogły stanowić nadużywanie pozycji dominującej. Zastrzeżenia budził sposób ustalania opłaty za zgodę na wykorzystywanie wyników rozgrywek piłki nożnej.

PZPN i Ekstraklasa na celowniku UOKiK? Dlaczego?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 lutego 2024

PZPN nadużywa pozycji rynkowej? 

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnałach dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej i spółki Ekstraklasa, organizatora rozgrywek najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce. Z uzyskanych informacji wynikało, że związek pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę w wysokości 0,5 proc. całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych. Zastrzeżenia budził fakt, że opłata była ustalana w oparciu o całkowite przychody firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wygenerowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN i Ekstraklasę, czy też inne wydarzenia. Taka praktyka mogła być uznana za nadużywanie pozycji rynkowej przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasę SA.

- W toku prowadzonego przez nas postępowania wyjaśniającego PZPN i Ekstraklasa zmieniły sposób naliczania i wysokość opłaty za wykorzystywanie wyników rozgrywek piłkarskich. Nowy mechanizm naliczania opłat uznajemy za satysfakcjonujący z punktu widzenia prawa antymonopolowego, co kończy w tym zakresie nasze działania wobec PZPN i Ekstraklasy – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Podstawą nowego modelu rozliczeń są przychody bukmacherów osiągane wyłącznie z tytułu zakładów dotyczących rozgrywek polskich drużyn piłkarskich. Dodatkowo związek obniżył pobierane stawki. Pierwsza umowa na nowych zasadach została podpisana pod koniec 2022 r. Od tego czasu PZPN zmienia zasady rozliczeń z kolejnymi bukmacherami.

Co to jest nadużywanie pozycji dominującej?

Zgodnie z prawem antymonopolowym podmiot, który posiada pozycję dominującą na danym rynku, nie może wykorzystywać jej na niekorzyść swoich konkurentów, kontrahentów czy konsumentów. W prawie konkurencji istnieje domniemanie, że jeśli udział przedsiębiorcy w rynku właściwym przekracza 40%, to ma on pozycję dominującą.

Nadużywanie pozycji dominującej może polegać np. na narzucaniu uciążliwych warunków umów, które przynoszą dominantowi nieuzasadnione korzyści lub stosowaniu nieuczciwych cen. Jednak aby mówić o cenach nadmiernie wygórowanych to ceny produktów lub usług muszą być zawyżone „znacznie” i być stosowane „trwale”. Oznacza to, że tylko w szczególnych sytuacjach stosowanie wysokiej ceny (ceny niesłusznej w ocenie konsumentów) stanowi naruszenie prawa antymonopolowego.

Czym jest PZPN?

Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie piłkarskie, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju oraz za granicą.

Założony w dniach 20 — 21 grudnia 1919 w Warszawie. Od 20 kwietnia 1923 należy do FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 do UEFA (przyjęcie na kongresie w Wiedniu).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!