Jazda samochodem po alkoholu. Jakie konsekwencje?

Jazda na "podwójnym gazie" jest szczególnie niebezpieczna. Jakie kary mogą zostać nałożone na kierowców? Warto to wiedzieć, a także — edukować bliskich i znajomych. Gdy sięgają po kluczyki do samochodu po wypiciu alkoholu należy odebrać je i nie pozwolić na jazdę: to działania chroniące zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.

Jazda samochodem po alkoholu. Jakie konsekwencje?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 marca 2024

Czy w Polsce można prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu?

Przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu mają bardzo szeroki zakres i obejmują nie tylko tradycyjne środki transportu napędzane silnikami spalinowymi, ale także inne, takie jak rowery, hulajnogi elektryczne czy nawet hulajnogi zwykłe. Podejście to wynika z troski o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz chęci minimalizacji ryzyka wypadków i potencjalnych tragedii spowodowanych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy!Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy! Małgorzata Łaziuk

Zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu obejmuje także nowoczesne formy transportu, takie jak rowery elektryczne czy skutery elektryczne, które zyskują coraz większą popularność w miastach. Chociaż mogą one nie osiągać takich prędkości jak tradycyjne pojazdy silnikowe, to w dalszym ciągu stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza gdy kieruje nimi osoba będące pod wpływem alkoholu.

Kierowca pod wpływem alkoholu: jaka kara?

Prowadzenie po spożyciu alkoholu to nie tylko wykroczenie przeciwko prawu drogowemu, Przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi wiąże się z konsekwencjami.

Prowadzący na “podwójnym gazie” mogą:

  • Otrzymać Mandat: Wysokość mandatu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu zależy od stopnia przekroczenia dopuszczalnego limitu oraz innych okoliczności sprawy. Gdy wynosi 0,2 — 0,5 promila można otrzymać mandat w wysokości do 5000 złotych. Można również otrzymać 10 punktów karnych lub trafić do aresztu na 30 dni. W przypadku przekroczenia limitu 0,5 promila wysokość kary jest ustalana indywidualnie, a na konto przybywa 10 punktów karnych. Może również zostać skonfiskowane prawo jazdy (na okres nie krótszy niż trzy lata), a także — nałożona kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch;
  • Stracić prawo jazdy: Jeśli kierowca zostanie złapany za prowadzenie pojazdu po alkoholu, może mu być tymczasowo zawieszone prawo jazdy. Okres zawieszenia zależy od stopnia przekroczenia dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi oraz od tego, czy wcześniej pojawiały się takie przewinienia (czy działania były recydywizmem). W skrajnych przypadkach, w których kierowca popełnił poważne naruszenia, może zostać mu odebrane prawo jazdy na stałe;
  • Otrzymać karę pozbawienia wolności: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, szczególnie w przypadku spowodowania wypadku lub śmierci osób, może skutkować karą pozbawienia wolności. Wysokość kary zależy od stopnia winy oraz od skutków wykroczenia.
  • Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów: Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony czas jako dodatkową sankcję dla osoby skazanej za jazdę po alkoholu. Okres zakazu może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od okoliczności sprawy oraz stopnia przekroczenia limitu alkoholu;
  • Stracić pojazd.

Te sankcje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz ochronę życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Mogą zapobiegać również ponownemu popełnieniu tego rodzaju wykroczeń poprzez stosowanie środków odstraszających i sankcji.

Po co przeprowadza się kontrole trzeźwości przed długimi weekendami?

Akcje policyjne związane ze sprawdzeniem, czy kierowca nie prowadzi pod wpływem alkoholu mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Długie weekendy, czyli na przykład takie, które wypadają przed dniami ustawowo wolnymi od pracy, przed świętami katolickimi oraz państwowymi, czy okresie wakacyjnym często wiążą się z większym natężeniem ruchu drogowego oraz zwiększonym spożyciem alkoholu, co może prowadzić do wzrostu liczby wypadków drogowych.

Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?Małgorzata Łaziuk

Kontrole trzeźwości prowadzone przed takimi okresami mają na celu zapobieżenie tragediom drogowym poprzez eliminację z dróg osób znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz świadomego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mają także charakter prewencyjny: przypominają kierowcom o konieczności zachowania trzeźwości za kierownicą oraz o konsekwencjach prawnych i społecznych wynikających z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!