Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?

Wiele słyszy się o rencie alkoholowej. Czy takie świadczenie istnieje, a osoby uzależnione od alkoholu mogą otrzymać rentę?

Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 lutego 2024

Czy renta alkoholowa istnieje?

W Polsce nie ma takiego świadczenia jak "renta alkoholowa”. To potoczna nazwa wsparcia finansowego przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom całkowicie lub częściowo niezdolnym do pracy. Mogą o nie wnioskować również osoby uzależnione od alkoholu jednak ważne jest, aby pamiętać, że sam fakt istnienia nałogu nie uprawnia do pozytywnej decyzji ZUS,  Bardzo ważne jest istnienie chorób ściśle z nim powiązanych lub będących wynikiem (reakcją organizmu) na długotrwałe przyjmowanie alkoholu.

Renta socjalna —  komu przysługuje?Renta socjalna — komu przysługuje? Małgorzata Łaziuk

Renta przyznawana na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach (artykuł 12). Aby otrzymać to świadczenie, osoba ubiegająca się o rentę musi spełnić określone warunki, w tym mieć orzeczenie lekarskie potwierdzające uzależnienie od alkoholu oraz być niezdolną do pracy z powodu stanu zdrowia. Wynosi ono 1588 zł brutto w przypadku całkowitej niezdolności do świadczenia pracy lub 1191 zł brutto, gdy niezdolność jest częściowa. Kwota podlega corocznej waloryzacji — najbliższa planowana jest na marzec 2024 roku. Można otrzymać ją na określony czas lub do momentu poprawy stanu zdrowia.

Jest to jedna z form wsparcia oferowanych przez polski system pomocy społecznej dla osób borykających się z problemami alkoholowymi. 

Jak wnioskować?

Wniosek o świadczenia związane z niezdolnością do pracy z powodu choroby alkoholowej lub uzależnienia od alkoholu można złożyć w odpowiednim oddziale ZUS. Aby to zrobić wniosek, należy udać się do najbliższego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i poprosić o formularz wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Można też go wydrukować, zwracając uwagę, czy zostały pobrane wszystkie załączniki. Niezbędna jest też wizyta u lekarza (specjalisty lub POZ), który potwierdzi stan zdrowia osoby wnioskującej.

Od 1 marca emerytury i renty wyższe o 12,12%Od 1 marca emerytury i renty wyższe o 12,12%Monika Świetlińska

Wypełniony wniosek należy wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi niezdolność do pracy  trzeba złożyć w jednostce najbliższej zamieszkania. Tę czynność wykonać można również w innych oddziałach, jednak ostatecznie i tak trafią do wspomnianego wyżej miejsca, czyli tego najbliższego (działania związane z wyznaczeniem terminu komisji mogą potrwać dłużej). Wniosek wraz z załącznikami można wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym, by posiadać potwierdzenie nadania przesyłki.

Dokumenty te mogą obejmować zaświadczenia lekarskie, historię medyczną oraz inne dokumenty potwierdzające diagnozę i zakres niezdolności do pracy. Po złożeniu wniosku ZUS przeprowadzi ocenę i wyda decyzję w sprawie przyznania świadczenia. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, osoba uzyska prawo do otrzymywania renty zgodnie z ustalonymi zasadami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!