Kiedy jako pacjent masz prawo do transportu sanitarnego?

Według obowiązujących aktualnie przepisów, jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, przysługuje mu prawo do transportu sanitarnego. Co dokładnie obejmuje wspomniane świadczenie i jakie są zasady jego przyznawania? Wyjaśniamy.

Kiedy jako pacjent masz prawo do transportu sanitarnego?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 8 marca 2024

Czym jest transport sanitarny?

Artykuł 5. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku (z późniejszymi zmianami) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych definiuje transport sanitarny jako:

„Przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu”.

Podstawowymi przesłankami uprawniającymi pacjenta do skorzystania z analizowanego świadczenia są zaś konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym oraz potrzeba zachowania ciągłości leczenia.

Ujawnienie informacji o zdrowiu osobom nieupoważnionymUjawnienie informacji o zdrowiu osobom nieupoważnionymMałgorzata Łaziuk

Transport polegający na przewiezieniu chorego do podmiotu leczniczego (np. szpitala lub przychodni) bądź z tego typu podmiotów do miejsca stałego zamieszkania lub pobytu, przysługuje osobom, które ze względu na istotną dysfunkcję narządu ruchu nie są w stanie samodzielnie się poruszać.

Podczas transportu sanitarnego pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

Co obejmuje transport sanitarny?

Świadczony w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) transport sanitarny obejmuje:

Najmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruNajmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruJakub Stasak

• przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym,

• przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie w trybie dziennym,

• przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na pierwszą wizytę w poradni specjalistycznej albo leczenia stomatologicznego i z powrotem,

• przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu), w celu wykonania zabiegów oraz innych procedur medycznych, wynikających z procesu leczenia realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego zadeklarowany jest świadczeniobiorca (pacjent) i z powrotem,

• przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) do zakładu długoterminowej opieki zdrowotnej.

Kto odpowiada za zapewnienie transportu sanitarnego?

Poradnia specjalistyczna zobowiązana jest do zapewnienia transportu sanitarnego, jeśli proces leczenia wymaga kolejnych wizyt w tej poradni, a stan zdrowia pacjenta nadal uprawnia go do skorzystania z niniejszego świadczenia.

Zgoda na udział w eksperymencie medycznym — kiedy prawo nie wymaga jej uzyskania?Zgoda na udział w eksperymencie medycznym — kiedy prawo nie wymaga jej uzyskania?Jakub Stasak

Szpital odpowiada za transport sanitarny w przypadku, gdy:

• stan zdrowia pacjenta wymaga przewożenia go między szpitalami,

• pacjent po pobycie w szpitalu (w tym na szpitalnym oddziale ratunkowym) wypisywany jest do domu, samodzielne poruszanie się uniemożliwia mu jednak istotna dysfunkcja narządu ruchu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!