Kryzys psychiczny. Gdzie zgłosić się po pomoc?

Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że osoba bliska zmaga się z problemami? Warto to wiedzieć! Ważną czynnością może również być zanotowanie numerów na Infolinie telefonów zaufania — pomoc specjalisty może uratować życie.

Kryzys psychiczny. Gdzie zgłosić się po pomoc?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 14 lutego 2024

Gdzie można uzyskać wsparcie?

W przypadku kryzysu psychicznego istnieje kilka miejsc, gdzie można się zgłosić po pomoc. W Polsce funkcjonują różne telefony zaufania dla dorosłych oraz dzieci. Osoby pełnoletnie powinny zanotować numer 116 123 obsługiwany przez specjalistów Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Dzieci w sytuacjach kryzysowych mogą zadzwonić na infolinię  Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (116 111); Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12), Telefon Zaufania Młodych Fundacji Itaka (22 484 88 04), czy Telefon i Chat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (800 119 119). Infolinia 112 lub 999 to numery, na które telefonować warto w sytuacjach zagrożenia życia, gdy niezbędne jest udzielenie wsparcia medycznego.

Jak utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym?Jak utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym? Małgorzata Łaziuk

Oprócz tego warto sprawdzić lokalne ośrodki interwencji kryzysowej, gdzie można uzyskać natychmiastową pomoc psychologiczną i wsparcie w sytuacjach kryzysu. Placówki opiekuńcze i terapeutyczne, takie jak szpitale psychiatryczne, ośrodki zdrowia psychicznego i prywatne gabinety psychoterapeutyczne, także świadczą taką pomoc.

Jak zauważyć problem u bliskiego?

To trudne i wymagające delikatności zadanie. Sygnały mogą być niejednoznaczne, a ich zrozumienie ich wymaga empatii, uwagi i zrozumienia. Istnieją pewne znaki, na które warto zwrócić uwagę, gdy chodzi o zdrowie psychiczne bliskiej osoby.

Pierwszym z sygnałów mogą być nagłe zmiany w nastroju i zachowaniu. Jeśli u bliskiej osoby pojawiają się nagłe wahania emocjonalne, takie jak gwałtowne wybuchy gniewu, smutek czy nadmierna drażliwość, może to wskazywać na występowanie problemów w życiu osobistym. Skłonność do wycofywania się, stawanie się cichym, bardziej zamkniętym w sobie lub, przeciwnie, nadmiernie ekspansywnym i drażliwym także powinno zwrócić uwagę.

Innym istotnym sygnałem jest trudność w wykonywaniu codziennych obowiązków. Osoba z problemami psychicznymi może mieć trudności w utrzymaniu higieny osobistej, w prowadzeniu domu czy wykonywaniu pracy lub obowiązków szkolnych. Może to prowadzić do wyraźnego pogorszenia się jakości życia i funkcjonowania codziennego. Zmiany w nawykach snu, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu również mogą być niepokojącymi objawami.

Przemoc wobec dzieci. Gdzie małoletni może uzyskać pomoc?Przemoc wobec dzieci. Gdzie małoletni może uzyskać pomoc?Małgorzata Łaziuk

Izolacja społeczna także powinna zwracać uwagę. Unikanie kontaktu z innymi ludźmi, wycofywanie się z dotychczasowych relacji, unikanie spotkań towarzyskich — to także jest niepokojące! Wzrost izolacji może prowadzić do dalszego pogorszenia stanu psychicznego i utrudniać dostęp do wsparcia społecznego, które jest niezwykle ważne w procesie leczenia.

Najbardziej alarmującym sygnałem są myśli samobójcze lub działania autoagresywne. To jest absolutnie krytyczny moment, wymagający natychmiastowego wsparcia i interwencji specjalisty.

Ważne jest, aby być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu i nastroju osoby bliskiej. Udzielenie wsparcia, zrozumienia i empatii może być kluczowe dla pomocy jej w przezwyciężeniu problemów psychicznych i odzyskaniu zdrowia psychicznego. Jednocześnie nie należy bagatelizować sygnałów i zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!