Już za 4 lata pociągi w Polsce pojadą 250 km/h. Właśnie zmieniono przepisy

Będzie szybciej. Polskie pociągi pojadą 250 km na godzinę już za 4 lata. Co prawda, daleko nam jeszcze do japońskiego rekordu pociągów — 603 km na godzinę, ale wszystko w swoim czasie. Obecnie polskie pociągi mogą jeździć z prędkością do 200 km na godzinę.

Już za 4 lata pociągi w Polsce pojadą 250 km/h. Właśnie zmieniono przepisy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 kwietnia 2019

Od 2023 roku w Polsce pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 250 km na godzinę — poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W piątek w Idzikowicach (łódzkie) szef resortu podpisał nowelizację ustawy, która umożliwi osiąganie takich prędkości.

Do tej pory pociągi mogły jechać z prędkością maksymalnie do 200 km na godzinę. Wszystko przez przepisy. Teraz każdy pociąg, który jedzie szybciej niż 160 km/h musi być prowadzony z wykorzystaniem systemu ERTMS/ETCS. To system kontroli oraz sygnalizacji kabinowej, który w przypadku ewentualnego błędu maszynisty automatycznie wymusza jazdę pociągu z dozwoloną prędkością lub uruchamia nagłe hamowanie.

Sprawdź także: Wyjazd do sanatorium. Zwolnienie lekarskie czy urlop?

Dzięki nowelizacji przepisów pociągi będą mogły jeździć znacznie szybciej.

Na Centralnej Magistrali Kolejowej pociągi pojadą 250 km/h

W pierwszej kolejności prędkość powyżej 200 km na godzinę będzie wprowadzana na Centralnej Magistrali Kolejowej, która łączy Warszawę m.in. z Krakowem i Katowicami.

Zmienione rozporządzenie podpisano na stacji Idzikowice, która znajduje się właśnie w biegu Centralnej Magistrali Kolejowej. Obecnie odbywa się tu modernizacja. Wymieniono część torów, zmieniono też sieć trakcyjną.

Wybudowana zostanie nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania. Pociągi będą mogły docelowo jechać 230-250 km na godzinę.

Sprawdź także: Czy można pić alkohol "pod chmurką"?

- W 2023 roku pojedziemy polską koleją z prędkością 250 km na godz. (…) Uruchomimy kolej dużych prędkości. To się już dzieje, co pokazuje inwestycja w Idzikowicach, która służy pokonywaniu przeszkód na szlaku. Ale będzie to też możliwe dzięki zmianie otoczenia prawnego, czyli przepisów, które nas dzisiaj blokują, przepisów, które nie pozwalają dzisiaj jechać z prędkością powyżej 250 km na godzinę – powiedział minister Adamczyk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!