Kiedy dostaniesz 500 zł mandatu za fajerwerki?

Czy wiesz, że nieprawidłowe używanie fajerwerków w Sylwestra może skutkować mandatem do 500 zł? Jak uniknąć kary i cieszyć się bezpiecznym świętowaniem Nowego Roku?

Kiedy dostaniesz 500 zł mandatu za fajerwerki?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 27 grudnia 2023

Odpalasz fajerwerki? Poznaj te zasady!

Odpalanie fajerwerków, popularne zwłaszcza podczas Sylwestra, wymaga świadomości i odpowiedzialności. To nie tylko chwila radości, ale także potencjalne zagrożenie. Policja surowo egzekwuje przepisy dotyczące fajerwerków, mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne. Fajerwerki, jako materiały wybuchowe, mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i spokoju otoczenia.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że fajerwerki są dozwolone tylko w wyznaczonych terminach, głównie w Sylwestra i Nowego Roku. Używanie ich poza tymi datami jest nielegalne i może skutkować mandatem. Ponadto, sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko dla osób pełnoletnich. Naruszenie tej zasady to przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lat więzienia.

Ile masz punktów karnych? Możesz to łatwo sprawdzićIle masz punktów karnych? Możesz to łatwo sprawdzić Monika Świetlińska

Warto również zaznajomić się z lokalnymi przepisami i uchwałami rad gminnych, które mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia. Niektóre gminy mogą na przykład zakazywać używania fajerwerków w określonych miejscach publicznych lub w pobliżu obiektów, takich jak szpitale czy domy opieki.

Bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Przy używaniu fajerwerków należy zachować ostrożność i upewnić się, że nie stanowią one zagrożenia dla otoczenia. "Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia!" — czytamy w oświadczeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Jaki mandat grozi za nieprawidłowe używanie fajerwerków?

Nieprawidłowe używanie fajerwerków, traktowane jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z art. 51 Kodeksu Wykroczeń, za takie działania grozi mandat w wysokości od 100 do 500 złotych. Jest to kara za zakłócanie spokoju i porządku publicznego przez hałas, alarm, czy inne wybryki, w tym również przez nieprawidłowe używanie petard i innych materiałów pirotechnicznych.

Warto podkreślić, że wysokość mandatu zależy od stopnia naruszenia przepisów oraz od tego, czy wykroczenie spowodowało realne zagrożenie dla otoczenia. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy zachowanie sprawcy jest szczególnie rażące lub gdy doszło do poważniejszych skutków, sprawa może zostać skierowana do sądu. Wówczas kary mogą być jeszcze wyższe, a konsekwencje bardziej dotkliwe.

Ponadto, warto pamiętać, że nieprawidłowe używanie fajerwerków nie tylko naraża na mandat, ale może również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno dla osoby odpalającej, jak i dla otoczenia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz lokalnych przepisów dotyczących używania materiałów pirotechnicznych.

Koniecznie pamiętaj o tych zasadach

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach (za strażą pożarną):

Jak dochodzić swoich praw po wypadku w miejscu publicznym?Jak dochodzić swoich praw po wypadku w miejscu publicznym?Damian Jemioło

 • kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 • przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 • nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 • wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 • nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 • nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 • nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 • po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 • nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 • nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 • przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 • nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!