Koniec z foliowaniem warzyw i owoców. UE wprowadziła nowe przepisy

Parlament europejski przyjął nowe przepisy, które mają na celu rozwiązanie problemu rosnącej ilości odpadów. Nowe regulacje obejmują m.in. zakaz stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych na świeże warzywa i owoce, a także kryteria, jakie będą musiały spełnić opakowania, aby nadawały się do recyklingu. 

Koniec z foliowaniem warzyw i owoców. UE wprowadziła nowe przepisy
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 29 kwietnia 2024

Mniej opakowań i zakaz foliowania warzyw i owoców

Nowe przepisy zakładają ograniczenie ilości opakowań o 5% do 2030 r., o 10% do 2035 r. i o 15% do 2040 r. Wobec tego państwa członkowskie będą zobowiązane do redukcji odpadów, które pochodzą z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. W tym celu, ustanowiony będzie nowy maksymalny odsetek pustej przestrzeni w opakowaniach zbiorczych, transportowych oraz opakowaniach, które będą stosowane w handlu elektronicznym na poziomie 50%. Na producentów i importerów zostanie nałożony obowiązek redukcji do minimum wagi i objętości opakowań.

Co należy zrobić z przeterminowanymi lekami?Co należy zrobić z przeterminowanymi lekami?Katarzyna Leszczak

Ponadto od 1 stycznia 2030 r. będzie obowiązywał zakaz stosowania niektórych opakowań z tworzyw sztucznych. Wśród nich znajdą się opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, a także opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier). Zakaz ten będzie obejmował także miniaturowe opakowania na przybory toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torebki na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości). 

Wprowadzony zostanie też zakaz stosowania tzw. wiecznych chemikaliów o stężeniu przekraczającym określone wartości w opakowaniach mających kontakt z żywnością. 

Opakowania wielokrotnego użytku 

Parlament europejski zadbał również o przepisy regulujące ponowne wykorzystanie opakowań napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, napojów spirytusowych), opakowań transportowych, sprzedażowych i zbiorczych do 2030 r. Państwa członkowskie mogą wprowadzić pięcioletnie odstępstwo od tych wymogów na ściśle określonych warunkach. Końcowi dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą mieli obowiązek posiadać w ofercie możliwość skorzystania z własnego pojemnika. Do 2030 r. mają czas, aby zacząć sprzedawać 10% wszystkich swoich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. 

Kryteria recyklingu i usprawniona segregacja odpadów

Według nowych przepisów wszystkie opakowania (oprócz lekkich opakowań z drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany lub wosku) będą musiały spełniać surowe wymagania, aby nadawały się do recyklingu. Określono również cele dotyczące minimalnej zawartości surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych oraz recyklingu odpowiedniej ilości odpadów z opakowań mierzonych w wadze. Zaplanowano, że do 2029 r. będzie trzeba zbierać oddzielnie 90% jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje (do 3 litrów), np. za pośrednictwem systemów kaucyjnych. 

Budowa gospodarki o obiegu zamkniętym

Przyjęte przepisy przez Parlament odpowiadają na oczekiwania obywateli, dotyczące budowy gospodarki o obiegu zamkniętym i generowania mniejszej ilości odpadów, a także stopniowego wycofywania opakowań nieprzyjaznych dla środowiska. Aby przepisy mogły wejść w życie, najpierw muszą zostać zatwierdzone oficjalnie przez Radę. Odpady z opakowań stanowią poważny problem, a ich ilość stale rośnie — w Unii ich ilość w 2009 r. wynosiła 66 mln ton, a w 2021 r. już 84 mln. W 2021 r. każda osoba w UE wytworzyła około 188,7 kg odpadów. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, wówczas ta liczba może wzrosnąć do 209 kg na osobę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!