Umowa sprzedaży auta – na co zwrócić uwagę? Jak poprawnie wypełnić?
Rynek wtórny pojazdów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Samochody używane to możliwość kupienia stosunkowo dobrego samochodu w atrakcyjnej cenie. Jak przy każdym zakupie, również tutaj niezbędne jest zawarcie umowy. Dopilnowanie czynności cywilnoprawnych pozwala następnie na rejestrację auta przez nowego właściciela. O czym pamiętać, gdy podpisuje się umowę sprzedaży?
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 13 maja 2024
Umowa sprzedaży samochodu — dlaczego jest tak istotna?
Nowy właściciel ma obowiązek rejestracji samochodu w wydziale komunikacji. W tym celu potrzebny jest dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, jak również dotychczasowe tablice rejestracyjne. Należy pamiętać także o uiszczeniu opłaty w urzędzie skarbowym. Wysokość podatku wynosi 2% wartości pojazdu. Samą umowę należy przedstawić także w urzędzie skarbowym. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują natomiast w jaki sposób powinna wyglądać taka umowa. W teorii może być zawarta nawet ustnie. W praktyce jednak odradza się takie rozwiązanie.
Umowa sprzedaży auta — podstawowe informacje
Umowa sprzedaży auta musi zawierać kilka, istotnych informacji, w tym podpisy obu stron. Pamiętaj o tym, że na umowie sprzedaży muszą znaleźć się podpisy wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Dlatego upewnij się, że każdy z nich obecny jest przy zawarciu umowy. Warto także umieścić informacje takie, jak numer rejestracyjny, czy rok produkcji, ustaloną cenę oraz numer vin. Ten ostatni to specjalny, niepowtarzalny kod każdego pojazdu, po którym można go zidentyfikować. Dzięki kodowi vin można sprawdzić informacje takie, jak przeglądy, ewentualny udział w zdarzeniach drogowych wraz z uszkodzeniami pojazdu, czy przebieg auta. Jako nabywca powinieneś zatroszczyć się o to, aby obie strony podały swój numer PESEL.
Umowa kupna sprzedaży samochodu — co warto wiedzieć?
W przypadku widocznych uszkodzeń, czy tym bardziej samochodu powypadkowego warto umieścić w umowie sprzedaży informacje, które pokrywają się z faktycznym stanem technicznym pojazdu. To zabezpieczenie dla kupującego na wypadek, gdyby z samochodem pojawiły się jakieś problemy, a o których sprzedający nie wspomniał. Sprzedający, w momencie wykrycia poważnej wady już po zakupie pojazdu, może zostać podciągnięty do odpowiedzialności prawnej. Dlatego wielu sprzedawców prosi o oświadczenie kupującego, w którym ten deklaruje się, iż dokładnie sprawdził przedmiot zakupu i nie wykrył żadnych wad, a przynajmniej nie takich, o których ewentualnie pojawił się zapis na umowie.
Umowy sprzedaży samochodu — gotowe druki
Chociaż nie ma jednego, prawnie określonego wzoru umowy, nie oznacza to, iż musisz ją samodzielnie przygotowywać. Sprawdź gotowe wzory umowy kupna sprzedaży samochodu, aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną przeprowadzone w odpowiedni sposób. Gotowe do pobrania wzory powstały z myślą o wszystkich osobach kupujących i sprzedających auto. Dlatego są skonstruowane w sposób czytelny. Możesz pobrać je w wygodnym formacie pdf. Pamiętaj o tym, iż umowy muszą zostać sporządzone w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Upewnij się również, że sprzedający przekazał wszelkie, niezbędne dokumenty, w tym kartę pojazdu. Gdy zawarłeś już umowę kupna sprzedaży pamiętaj również o wykupieniu polisy OC. W wielu przypadkach samochody posiadają jeszcze polisę, warto jednak w pierwszej kolejności zatroszczyć się o ubezpieczenie, w drugiej o rejestrację pojazdu. Ważna polisa jest niezbędna do rejestracji samochodu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.