Kredyt gotówkowy – jak policzyć ratę?

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych usług bankowych, która pomaga w realizacji planów remontowych, zakupowych i wielu innych. Aby z niej skorzystać, należy wykazywać zdolność kredytową. W sieci znajduje się specjalny kalkulator do obliczania rat zobowiązań. Jak go używać?

Kredyt gotówkowy – jak policzyć ratę?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 22 listopada 2023

Kalkulator kredytowy – przydatne narzędzie

Koszt kredytu wraz z odsetkami policzysz kalkulatorem kredytowym na stronie Bankier SMART. To narzędzie służące do szacowania prawdopodobnych wysokości miesięcznych rat pożyczki gotówkowej. System w łatwy sposób pomaga określić, na jakie wydatki trzeba się nastawić, gdy zaciąga się dług w banku.

Korzystanie z narzędzia jest bardzo łatwe, a kalkulator składa się z kilku pól, które należy uzupełnić. W pierwszej kolejności wprowadza się kwotę kredytu, jaką chce się pozyskać. Poniżej wpisuje się liczbę lat lub miesięcy pożądanych do okresu spłaty zobowiązania. Istnieje jeszcze opcja rozwinięcia pól dodatkowych, a tam podaje się informacje dotyczące prowizji, rodzaju rat czy oprocentowania. Nie są one jednak obowiązkowe.

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych klika się przycisk „Oblicz”. Następnie system podaje szacunkowy koszt pożyczki i wysokość raty miesięcznej. Wynik znajduje się po prawej stronie kalkulatora, a poniżej można zobaczyć jeszcze wiele innych ciekawych informacji. Pojawiają się oferty kredytów z różnych banków, dopasowane do wyliczeń danego użytkownika.

Przy niektórych z nich pojawiają się oznaczenia o wysokiej przyznawalności, co oznacza, że w tej placówce najłatwiej będzie otrzymać pożądane świadczenie. Poza tym każda propozycja zawiera takie informacje jak: RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), całkowita kwota do spłaty i wysokość miesięcznej raty. Przy każdej opcji widnieje napis „Dalej”. Co on oznacza?

Gdy kliknie się niebieski przycisk, strona przełącza użytkownika na witrynę banku. Na ekranie wyświetla się formularz kontaktowy z placówką. W ten sposób da się pozyskać jeszcze więcej informacji na temat konkretnej propozycji.

Poza tym Bankier SMART pokazuje szczegóły wyliczenia na podstawie wprowadzonych przez klienta danych. Widnieją one na wykresie, który za pomocą kilku kolorów pokazuje, jaką część całkowitej kwoty do spłaty stanowią:

    • kwota kredytu,
    • prowizja banku,
      • odsetki.

        W zakładce z harmonogramem spłat można przyjrzeć się dokładnej rozpisce kolejnych rachunków, jakie trzeba będzie uiszczać, gdy otrzyma się pożądane świadczenie. Na tej podstawie potencjalny klient banku łatwo oceni, jak bardzo szacunkowe raty obciążyłyby jego comiesięczny budżet.

        Oczywiście wyliczenia te nie obejmują zdolności kredytowej danej osoby. To, że da się wyliczyć określone wartości w systemie, nie oznacza jeszcze, że na pewno dostanie się w banku taką pożyczkę. Bankier SMART służy szacunkowym obliczeniom, które mają pomóc w zorientowaniu się w sytuacji i w ewentualnym podjęciu decyzji o ubieganie się o usługę.

        Jak znaleźć idealną ofertę w kalkulatorze?

        Poza podstawowym wyliczeniem, jakim jest prawdopodobna wysokość comiesięcznej raty, na stronie po użyciu kalkulatora pojawiają się jeszcze propozycje bankowe na kredyty. To właśnie w tym miejscu można znaleźć idealną ofertę, dopasowaną do własnych potrzeb.

        Warto zwrócić uwagę na pozycję, na jakiej dane warianty znajdują się w systemie. Opcje z najniższymi miesięcznymi ratami piastują pierwsze miejsca w zestawieniu. Im niższa kwota do spłaty w danej propozycji, tym korzystniejsza dla klienta jest to oferta. Kalkulator służy zatem również poszukiwaniu najlepszych wariantów spośród popularnych banków w Polsce.

        Na witrynie kalkulatora znajduje się kilka propozycji, które system wskazuje jako najkorzystniejsze. Istnieje jeszcze opcja „Zobacz więcej”, która przenosi użytkownika do bardziej rozbudowanego rankingu kredytów gotówkowych. Warto zatem zapoznać się z tym zestawieniem, aby zobaczyć, jak konkretne propozycje kształtują się na tle innych.

        Kredyt gotówkowy – charakterystyka

        Kredyt gotówkowy to zobowiązanie, jakie można pozyskać na maksymalnie 10 lat. Ilość środków do zapożyczenia określają indywidualnie wszystkie banki, ale największe kwoty oscylują w okolicach 250 tysięcy złotych. Ważny aspekt stanowi fakt, że nie trzeba podawać celu, na jaki chce się wydać pieniądze.

        W przypadku świadczeń takich jak kredyt hipoteczny środki mają ściśle określone przeznaczenie i nie wolno ich przeznaczyć na nic innego. Przy pożyczce gotówkowej nikt nie kwestionuje celu klienta i nie rozlicza go z wydawanych pieniędzy. Można zatem zainwestować zarówno w nieruchomość, jak i nowe ubrania. Jedyny warunek to dysponowanie zdolnością kredytową.

        Kredytobiorcy mogą liczyć na znacznie niższe koszty dodatkowe niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jak widać w szczegółach wyliczenia w kalkulatorze Bankier SMART, kwota kredytu to główna wartość całkowitej sumy do spłaty. Co więcej, pożyczka ta nie wymaga załatwiania wielu formalności. Nie trzeba bowiem przedstawiać żadnych dokumentów związanych np. z nieruchomością.

        Kalkulator kredytowy – dlaczego warto z niego skorzystać?

        Na docenienie zasługuje przede wszystkim łatwość obsługi i to, że jest ona całkowicie darmowa. Bankier SMART to narzędzie dla każdej osoby zainteresowanej pozyskaniem kredytu gotówkowego. W zaledwie kilka chwil pozwala oszacować wartość potencjalnych rat, jakie trzeba będzie uiszczać w ramach zobowiązania.

        To idealne narzędzie dla tych, którzy chcą sprawdzić, jak bardzo musieliby obciążyć swój budżet, aby pozyskać pożądaną pożyczkę. Ponadto system od razu proponuje konkretne oferty banków, co przyczynia się do oszczędności czasu i pomaga w znalezieniu idealnej oferty na kredyt.

        Co jeszcze oferuje Bankier SMART?

        Bankier SMART ma do zaoferowania wiele więcej poza kalkulatorem ratalnym. Na stronie znajdują się jeszcze liczne poradniki dotyczące spraw ekonomicznych i związanych z pożyczkami. Dodatkowo witryna oferuje mnóstwo rankingów kredytowych, a także tych dotyczących innych usług np. kart czy rachunków osobistych i firmowych.

        Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
        Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

        Security Magazine

        Czy ten artykuł był przydatny?

        Newsletter

        Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!