Mikroauta na dowód? Lepiej sprawdź swoje uprawnienia
„Mikroauta” nie są samochodami na „dowód”. Przekonał się o tym 61-letni kierowca, który był pewien, że może jeździć takim samochodem bez odpowiednich uprawnień. Twierdził, że w błąd wprowadził go sprzedawca pojazdu. Teraz kierowca minisamochodu stanie przed sądem
- Michał Górecki
- /
- 6 października 2022
Mikroauto wymaga odpowiedniego prawa jazdy!
Policjanci ze Zduńskiej Woli (Łódzkie) zatrzymali niedawno do kontroli tzw. „mikrosamochód”. Jego kierowca, 61-letni mężczyzna nie posiadał uprawnień, jakie w tym wypadku wymagają przepisy. Policjantom wyjaśnił, że był przekonany o możliwości prowadzenia takiego pojazdu „na dowód”, czyli bez prawa jazdy. W błąd miał go wprowadzić sprzedawca samochodu. Jak przyznaje policja, nieodpowiedzialnością jest poleganie na nieprecyzyjnych, lub mylnych informacjach, przekazywanych „pocztą pantoflową”, a także odnajdywanych w internecie.
Czy można jeździć mikroautem „na dowód”
Przy tej okazji policja wyjaśnia, że w żadnym wypadku nie można prowadzić takiego samochodu bez ważnego prawa jazdy. „Kierowcy mikroaut, muszą uzyskać uprawnienia kategorii AM. Posiadacze prawa jazdy kategorii A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D lub T mogą śmiało zasiąść za kierownicą tego pojazdu” – wyjaśnia drogówka ze Zduńskiej Woli.
Co grozi za jazdę mikroautem bez uprawnień?
Złamanie przepisów, o których wspomnieliśmy to wykroczenie z artykułu 94 kodeksu wykroczeń.W takim wypadku sprawca musi się liczyć z karą aresztu, ograniczenia wolności, a także grzywny w wysokości co najmniej 1.500 złotych. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.
Jazda mikroautem a sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Jak zauważają policjanci drogówki, wśród kierujących mikroautami nie brakuje osób, które mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów wsiadają za kółko. Używają przy tym błędnej interpretacji prawa, że „tym samochodem jeździ się na dowód”
„Przestrzegamy przed takim nieodpowiedzialnym tłumaczeniem, bo niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z art. 244 kodeksu karnego i za to grozi kara pozbawienia wolności do lat 5” –informuje policja.
Wypadek spowodowany przez kierowcę „mikroauta”
Funkcjonariusze drogówki przypominają również, że sytuacja prawna osoby, która spowoduje kolizję lub wypadek, bez wymaganych uprawnień będzie bardzo skomplikowana. Nie tylko pod względem prawnym, ale także finansowym. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) zabezpiecza sprawcę, pod warunkiem, że ten posiadastosowne uprawnienia do kierowania pojazdem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.