Będą ograniczenia w transporcie drogowym do, z oraz przez terytorium Rosji

Od 10 października 2022 roku, decyzją Moskwy będą obowiązywały ograniczenia w wykonywaniu międzynarodowych przewodów drogowych do, z oraz przez terytorium Federacji Rosyjskiej – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Władze Rosji zdecydowały o wprowadzeniu zakazu międzynarodowego przewozu drogowego towarów przez firmy transportowe z krajów UE, Ukrainy, Zjednoczonego Królestwa oraz Norwegii. 

Będą ograniczenia w transporcie drogowym do, z oraz przez terytorium Rosji
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 7 października 2022

Zakaz transportu do, z i przez Rosję

Według decyzji władz Federacji Rosyjskiej przepisy, o których mowa mają obowiązywać od 10 października do 31 grudnia 2022 roku. Zakaz ma dotyczyć przewozów zarówno dwustronnych, tranzytowych, jak również transportu z lub na terytorium państwa trzeciego. 

Pojazd, który należy do przewoźnika z UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii lub Norwegii, który w chwili wejścia nowych przepisów będzie znajdował się na terytorium Rosji, będzie musiał opuścić jej granice w ciągu maksymalnie siedmiu dni od dnia wejścia w życie zakazu. To oznacza, że najpóźniej musi wyjechać z tego kraju 17 października 2022 roku. 

Zakaz transportu – jakie wyjątki

Moskwa zdecydowała o wprowadzeniu kilku wyjątków, których zakaz nie będzie dotyczył. Mowa o przewozach pocztowych, a także transporcie do i z Obwodu Kaliningradzkiego, a także przewozów towarów, które znajdą się w specjalnym wykazie, jakie mają opublikować władze Rosji. 

Dystrybucja jodku potasu dla obywateli. Jaka jest strategia państwa?Dystrybucja jodku potasu dla obywateli. Jaka jest strategia państwa?Mikołaj Frączak

Przeładunek towarów 

Przeładunek towarów z pojazdów, które należą do przewoźników z wymienionych państwa na pojazdy przewoźników rosyjskich i białoruskich oraz odwrotnie, będzie dopuszczony w wybranych strefach kontroli celnej. Wszystkie te strefy wyznaczono już po rosyjskiej stronie granicy. Są to następujące jednostki administracyjne (cytujemy za komunikatem Ministerstwa Infrastruktury):

  - Obwód Kaliningradzki (wszystkie jednostki terytorialne),

  - Obwód leningradzki (rejon miejski Wyborgu, rejon miejski Kingiszepski),

  - Obwód murmański (Murmańsk, okręg miejski Pieczeński, okręg Kola, okręg Kandalagski),

  - Obwód pskowski (Psków, rejon Siebieżski, rejon Peczorski, rejon Pytałowski),

  - Republika Karelii (rejon miasta Kostomukski, rejon Lachdenpoński, rejon Łochski, rejon Sortawalski),

  - Miasto Petersburg

Wymiana przyczep lub naczep

Na obszarze wymienionych jednostek administracyjnych będzie możliwość również wymiany przyczep lub naczep z pojazdów zagranicznych na pojazdy rosyjskie lub białoruskie i odwrotnie.

Ilość paliwa znajdującego się zbiornikach pojazdów, przewidzianych konstrukcyjnie dla określonego pojazdu, związanego technologicznie i konstrukcyjnie z układem napędowym silnika oraz  zainstalowanego przez producenta, przy wyjeździe z terytorium Federacji Rosyjskiej nie powinna przekraczać 200 litrów” – informuje resort infrastruktury.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!