Najlepszy polski bramkarz w historii - sylwetki zawodników

W historii piłki nożnej wyróżniają się jednostki, które zapadają w pamięć na długie lata. Z rozrzewnieniem wspominamy bramkarzy reprezentacji Polski, którzy wywołali pozytywne emocje oddając swoje serce na boisku. O ile napastnicy to piłkarze pozostający na świeczniku, tak bramkarze często pozostają w cieniu. Z przyjemnością przedstawiamy Państwu sylwetki najlepszych polskich bramkarzy. 

Najlepszy polski bramkarz w historii - sylwetki zawodników
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 14 września 2023

Najlepszy polski bramkarz w historii 

Na szczególne wyróżnienie w przekroju najlepszych polskich bramkarzy w historii zasługuje Józef Młynarczyk. Dolnośląski piłkarz wielokrotnie wystąpił w barwach reprezentacji Polski, z którą w 1982 roku zdobył brąz. Dwukrotnie zdobył również mistrzostwo Polski z Widzewem, ucierając nosa Jana Tomaszewskiego, występującego w ŁKS-ie. Jego kariera zaprowadziła Młynarczyka na francuskie, a następnie portugalskie boiska. To właśnie w Porto sięgnął po najwyższy stopień podium Pucharu Mistrzów. 

Do najpopularniejszych bramkarzy Polski niewątpliwie zalicza się wspomnianego Jana Tomaszewskiego. To z bramkarzem reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy od 36 lat awans do mistrzostw świata na Wembley. Na mistrzostwach świata Tomaszewski jako pierwszy w historii obronił dwa rzuty karne. Dodatkowo zdobył z reprezentacją srebrny medal na igrzyskach olimpijskich. Mistrzostwa Polski nigdy nie zdobył, jednak sukcesy w Beerschot zrekompensowały ligowe porażki. 

Myśląc najlepsi polscy bramkarze doświadczeni fani sportu z pewnością wspomną o Hubercie Kostce, który słynie z ogromnych sukcesów klubowych z Górnikiem Zabrze. Utalentowany bramkarz aż 8 razy sięgał po najwyższy stopień podium mistrzostw Polski. Z reprezentacją Polski zdobył olimpijskie złoto, tym samym zapisując się do elitarnego grona polskich olimpijczyków. 

Wybitni polscy bramkarze dzisiejszych czasów

Do grona najlepszych bramkarzy Polski należy zaliczyć Artura Boruca. Polski bramkarz o gorącym temperamencie zagrał zawrotną ilość 65 spotkań w reprezentacji Polski. Silnie związany z drużyną Legii Warszawy piłkarz sięgnął po mistrzostwo Polski i Puchar Ligi w 2002 roku. Boruc z pewnością należy do grupy niezwykle utalentowanych bramkarzy, którzy zapisali się w pamięci kibiców również ze względu na liczne kontrowersje. 

Na topie od wielu lat pozostaje Wojciech Szczęsny. W historii futbolu zapisał się między innymi za sprawą zagranicznych, intratnych transferów. Bramkarz Polski występował w Arsenalu, Brentford, Romie oraz Juventusie, z którym podbija włoską ligę do dziś. Pomimo niewielkich sukcesów z reprezentacją Polski, bycie zastępcą legendarnego bramkarza - Gianluigiego Buffona mówi samo za siebie. 

Myśląc najlepszy Polski bramkarz w historii w świadomości wielu osób pojawia się nie kto inny jak... Jerzy Dudek. Pochodzący z Górnego Śląska piłkarz swoją karierę rozpoczął w Concordii Knurów. W Polskiej Ekstraklasie nie osiągnął spektakularnych sukcesów, których nie można mu odmówić w angielskiej Premier League. Wiele osób, które nie śledzą futbolowych boisk usłyszało o Dudku za sprawą słynnego "Dudek Dance". Dzięki ekwilibrystycznym ruchom, a przede wszystkim skutecznym obronom, polski bramkarz doprowadził do zwycięstwa Liverpoolu z Milanem w finale Ligi Mistrzów. Bramkarz cieszył się ogromną sympatią kibiców, dlatego wpisał się w grono najlepszych polskich bramkarzy w historii. 

Grono wybitnych bramkarzy pochodzących z Polski jest pokaźne. Nie sposób nie wspomnieć o Edwardzie Szymkowiaku, Adamie Matysku czy Łukaszu Fabijańskim. Polska może pochwalić się wybitnymi piłkarzami, mimo niewielkich sukcesów polskiej reprezentacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!