Nieprawidłowy montaż
Przepis reguluje, jakie są skutki, gdy podczas montażu i uruchomienia rzecz nie funkcjonuje prawidłowo, to albo rzecz była już uszkodzona, albo źle zamontowana albo niemożliwa do montażu z powodu braków.

Art. 5561 kodeksu cywilnego
...
§ 3. Rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.
Wadliwy montaż
Niezgodnością towaru z umową poprzez posiadanie wady fizycznej jest też wadliwość w montażu lub uruchomieniu rzeczy w przypadku gdy
- czynności montazu dokonuje sprzedawca lub osoba trzecia, za którą sprzedawca odpowiada
- gdy kupujący samodzielnie dokonuje montażu i uruchomienia zgodnie z załączoną instrukcją.
Jeśli sprzedawca posługuje się podwykonawcami do montażu i uruchomienia np. zmywarki, odpowiada za to, że podwykonawca ten zle wykona ten montaż- przyjmuje się to za wadę fizyczną rzeczy.
Gdy podczas montażu i uruchomienia rzecz nie funkcjonuje prawidłowo, to albo rzecz była już uszkodzona, albo źle zamontowana albo niemożliwa do montażu z powodu jakichś braków. Przyjmuje się zatem, że miała wadę fizyczną.
Klauzula opisana w tym paragrafie taka może nie mieć zastosowana, gdy montaż dokonywany będzie przez niezależnego przedsiębiorcę np. z listy firm rekomendowanych przez sprzedawcę. Sprzedawca bowiem nie ponosi odpowiedzialności za takie firmy.
Odpowiedzialność sprzedawcy za wadliwy montaż rzeczy i uruchomienie jej, obowiązuje zarówno w obrocie z konsumentami jak i z nie konsumentami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.