Nieprawidłowy montaż

Przepis reguluje, jakie są skutki, gdy podczas montażu i uruchomienia rzecz nie funkcjonuje prawidłowo, to albo rzecz była już uszkodzona, albo źle zamontowana albo niemożliwa do montażu z powodu braków.

Mintaż kuchennej szafki

Art. 5561 kodeksu cywilnego

...

§ 3. Rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.

 

Wadliwy montaż

Niezgodnością towaru z umową poprzez posiadanie wady fizycznej jest też wadliwość w montażu lub uruchomieniu rzeczy w przypadku gdy

- czynności montazu dokonuje sprzedawca lub osoba trzecia, za którą sprzedawca odpowiada

-  gdy  kupujący samodzielnie dokonuje montażu i uruchomienia zgodnie z załączoną instrukcją.

Jeśli sprzedawca posługuje się podwykonawcami do montażu i uruchomienia np. zmywarki, odpowiada za to, że podwykonawca ten zle wykona ten montaż- przyjmuje się to za wadę fizyczną rzeczy.

Gdy podczas montażu i uruchomienia rzecz nie funkcjonuje prawidłowo, to albo rzecz była już uszkodzona, albo źle zamontowana albo niemożliwa do montażu z powodu jakichś braków.  Przyjmuje się zatem, że miała wadę fizyczną.

Klauzula opisana w tym paragrafie taka może nie mieć zastosowana, gdy montaż dokonywany będzie przez niezależnego przedsiębiorcę np. z listy firm rekomendowanych przez sprzedawcę. Sprzedawca bowiem nie ponosi odpowiedzialności za takie firmy.

Odpowiedzialność sprzedawcy za wadliwy montaż rzeczy i uruchomienie jej, obowiązuje zarówno w obrocie z konsumentami jak i z nie konsumentami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!