Obowiązek nr 18 - kaucja

Na czym polegać mogą gwarancje finansowe lub kaucja złożona przez konsumenta? Jeżeli przedsiębiorca wymaga od konsumenta złożenia jakichkolwiek zabezpieczeń, gwarancji finansowych czy kaucji, ma obowiązek poinformowania o tym fakcie konsumenta.

Pieniądze - kaucja

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta

1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:

18) wysokości i sposobie złożenia kaucji lub udzielenia innych gwarancji finansowych, które konsument jest zobowiązany spełnić na żądanie przedsiębiorcy;

Jeżeli przedsiębiorca wymaga od konsumenta złożenia jakichkolwiek zabezpieczeń, gwarancji finansowych czy kaucji, istnieje obowiązek poinformowania o tym fakcie konsumenta.

Informacja powinna wskazywać na rodzaj zabezpieczenia (gotówka, weksel, gwarancja bankowa) oraz jego wysokości i sposobie złożenia.

Przykładowo, wynajmując pokój w pensjonacie za pośrednictwem strony internetowej, przedsiębiorca musi poinformować konsumenta, że wynajem wiąże się z koniecznością wpłacenia 30 złotych kaucji.

W sklepie internetowym wymóg ten w praktyce nie będzie miał raczej zastosowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!