fb

Obowiązek nr 19 - funkcjonalność treści cyfrowych

Dowiedz się, czym jest funkcjonalność treści cyfrowych oraz gdzie należy umieścić informacje o tym, czy i jak są zabezpieczone towary.

Nośniki cyfrowe

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta

1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:

19) funkcjonalności treści cyfrowych oraz technicznych środkach ich ochrony;

Obowiązek ten jest warunkowy i zależy od asortymentu jaki sprzedaje sklep lub serwis internetowy.

W praktyce zapis sprowadza się do konieczności poinformowania konsumenta o funkcjonalnościach treści cyfrowych. Przykładowo jeżeli mamy do czynienia ze sprzedażą plików muzycznych powinien podać w zakresie opisu funkcjonalności, że jest to plik muzyczny i powinien podać jego charakterystyczne parametry techniczne jak format pliku i inne parametry techniczne. W przypadku programu komputerowego jakim jest edytor tekstu przykładowo należy wskazać, jako funkcjonalność, listę formatów plików jakie można za pośrednictwem edytora przetwarzać tj. edytować lub otwierać lub zapisywać.

Przedsiębiorca powinien wskazać, przy pomocy jakiego oprogramowania plik może być otworzony.

Zabezpieczenia

Dodatkowym elementem informacji jakie powinny zostać zaprezentowane są zabezpieczenia jakie zostały zastosowane w zakresie możliwości korzystania z treści cyfrowej. W praktyce mowa tu o zabezpieczeniach typu DRM, czyli blokujących odtwarzanie treści np. w zależności od położenia geograficznego.

W praktyce, dokładny opis funkcji towaru oraz informacja czy i jak są one zabezpieczone powinien znaleźć się w karcie produktu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!