Obowiązki gwaranta

Na czym mogą polegać obowiązki gwaranta ? Czy katalog tych obowiązków może być nieograniczony?

Ugoda konsumencka
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 577 kodeksu cywilnego

...

§ 2. Obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy, bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług.

...

 

Na podstawie umowy gwarancji, sprzedawca (lub producent) ma obowiązek usunąć wadę fizyczną rzeczy, dostarczyć nowy, wolny od wad produkt, zwrócić zapłaconą cenę lub ewentualnie zapewnić inne usługi, np. automatyczną aktualizacje programu komputerowego. Warunkiem jest, aby defekty ujawniły się w ciągu terminu określonego w gwarancji.

Wybór uprawnień należy do gwaranta, ale nie może to pozbawić kupującego, który wyczerpał drogę przewidzianą w umowie gwarancyjnej, możliwości dochodzenia roszczeń gwarancyjnych na drodze sądowej.

Możliwe są również inne obowiązki gwaranta.

Warto jednakże pamiętać, że wynikająca z przepisów o gwarancji swoboda kształtowania przez sprzedawcę lub wytwórcę postanowień gwarancyjnych podlega kontroli sądowej z punktu widzenia zasad współżycia społecznego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!