Obowiązek nr. 7 - czas trwania umowy

Art. 8 ustawy o prawach konsumenta
Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta, o ile informacje te nie wynikają już z okoliczności, w sposób jasny i zrozumiały o:.
...
7) czasie trwania umowy lub – gdy umowa zawarta jest na czas nieoznaczony lub ma ulegać automatycznemu przedłużeniu – o sposobie i przesłankach wypowiedzenia umowy;...
Jeśli umowa pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą zawierana jest na czas oznaczony, przedsiębiorca powinien poinformować konsumenta o czasie na jaki jest zawierana. W praktyce zapis dotyczy przede wszystkim usług. Przykładowo, jeśli konsument zawrze umowę z firmą zajmującą się sprzątaniem na czyszczenie mieszkania raz w tygodniu przez okres trzech miesięcy – konsument powinien być o tym wyraźnie i dokładnie poinformowany. Jeśli umowa zawierana jest na czas nieoznaczony taka informacja również powinna zostać udostępniona konsumentowi.
Jeśli natomiast umowa ma ulegać przedłużeniu w sposób automatyczny, przedsiębiorca powinien jasno przedstawić konsumentowi na jakich zasadach będzie to następować. Przykładowo – „umowa na sprzątanie mieszkania po upływie trzech miesięcy zostaje automatycznie przedłużona na kolejne trzy miesiące, jeśli strony nie postanowią inaczej”.
Nie ma natomiast obowiązku informowania o możliwości, sposobie oraz terminach i przyczynach wypowiedzenia umów zawartych na czas określony.
Forma w jakiej informacje te maja być przekazane klientowi powinna być kompatybilna z formą w jakiej została zwarta umowa, choć w praktyce, głownie dla celów dowodowych wskazane jest ich przekazanie na trwałym nośniku taki jak poczta elektroniczna lub papier.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.