Drobne umowy życia codziennego

Obowiązków informacyjnych określonych w art 8 nie trzeba wypełniać w przypadku drobnych umów życia codziennego.

Umowa między konsumentami

Art. 9 ustawy o prawach konsumentaDo drobnych umów życia codziennego wykonywanych natychmiast po ich zawarciu przepisu art. 8  nie stosuje się.

Przepis ten odnosi się do umów zawieranych w szczególności w lokalu przedsiębiorstwa. Obowiązki informacyjne jakie nakłada w tym przypadku ustawa na tego typu umowy, nie muszą być spełnione w przypadku, gdy zawierana umowa, nawet gdy stronami są konsument i przedsiębiorca, zalicza się do „drobnych umów życia codziennego”.

Pojęcie nie jest zdefiniowane w żadnym miejscu w ustawie, jednak jest interpretowane jako umowy sprzedaży, gdzie cena towaru jest niska, a umowy tego rodzaju są zawierane powszechnie i wiążą się z podstawowymi kwestiami życiowymi. Są to umowy wykonywane w momencie ich zawarcia.

Do takich umów można zaliczyć na przykład zakup gazety w kiosku, czy kilku sztuk pieczywa w piekarni.

Należy również podkreślić, że chodzi tu o umowy, które mają charakter jednorazowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!