Płatność za dodatkowe usługi

Kiedy i na jakich zasadach można oferować klientowi dodatkowe usługi i produkty podczas zawierania umowy sprzedaży lub umowy na świadczenie usług?

Biznesmen z pieniędzmi

Art. 10 ustawy o prawach konsumenta

1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy.

Zapis ustanawia wyraźne ograniczenie w nakładaniu jakichkolwiek dodatkowych opłat czy kosztów na konsumenta po wyrażeniu przez niego woli zawarcia umowy, bez jego wyraźnej zgody. Na każdą dodatkową opłatę wymagana jest zgoda konsumenta.

Zgoda ta musi być jasna i wyraźna tj nie może być dorozumiana. Może być również wyrażona drogą elektroniczną poprzez zaznaczenie okienka tzw. checkbox'a — nie musi być na piśmie.

Wykluczone jest automatycznie zaznaczenie takiego pola w formularzuwyświetlanym klientowi na stronie internetowej.

Do wyrażenia takiej zgody konieczne jest aktywne działanie klienta poprzez odznaczenie odpowiedniego okienka.

Przykładowo, jeśli sprzedawca zawiera z konsumentem umowę sprzedaży, której przedmiotem jest pralka i oferuje konsumentowi dodatkowe odpłatne opcje np. wydłużonej gwarancji wówczas w formularzu zamówienia nie może domyślnie zaznaczyć tych dodatkowych opcji. Zaznaczenie będzie nieskuteczne w świetle prawa, a konsument będzie miał prawo zwrotu tych dodatkowych płatności. Zobacz jakie przepisy regulują to uprawnienie .

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!