Oddalenie powództwa o naprawienie szkody przeciwko jednemu z poprzednich dostawców

Dowiedz się, jakie skutki może mieć oddalenie powództwa ostatniego sprzedawcy o naprawienie szkody poniesionej z tytułu spełnienia roszczeń z rękojmi, w stosunku do poprzednich sprzedawców.

Wyrok sądowy
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 5762 kodeksu cywilnego

...

§ 2. Jeżeli sąd oddali powództwo o naprawienie szkody, stwierdzając, że strona pozwana nie była odpowiedzialna za powstanie wady rzeczy, bieg terminu przedawnienia w stosunku do wszystkich pozostałych sprzedawców nie może zakończyć się przed upływem sześciu miesięcy, od dnia, w którym orzeczenie oddalające powództwo stało się prawomocne.

 

Jeśli sprzedawca spełni żądania klienta z tytułu rękojmi, przysługuje mu roszenie zwrotne w stosunku do poprzednich sprzedawców.

W sytuacji, gdy ten końcowy sprzedawca zdecyduje się wystąpić do sądu z roszczeniem zwrotnym przeciwko poprzedniemu sprzedawcy, a sąd stwierdzi, że strona pozwana nie była odpowiedzialna za powstanie wady rzeczy,

(zatem samo oddalenie powództwa bez wskazania tej konkretnej przyczyny nie wystarczy),

sprzedawca dochodzący swoich roszczeń ma kolejne 6 miesięcy na dalsze poszukiwanie „winnego” poprzednika w łańcuchu sprzedaży.

Przy długim łańcuchu sprzedawców taki proces może być bardzo długi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!