Polacy kupują nieruchomości za granicą

Od ponad 2 lat Polacy z dużą intensywnością nabywają nieruchomości za granicą. Pierwszą motywacją było otworzenie granic po pandemii, która pokazała, że turystyka może przestać istnieć. Kolejnym czynnikiem była rosnąca nagle inflacja, która płynnie nałożyła się z wybuchem wojny oraz dynamicznie rosnącymi cenami mieszkań w dużych miastach. Tak wiele silnych emocji w tak krótkim czasie. Aktualnie można zauważyć, że bardziej zaczyna przypominać to modę, ale są też klienci, którzy dłużej musieli dorosnąć do tej decyzji.

Polacy kupują nieruchomości za granicą
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 26 czerwca 2024

Nieruchomości w Hiszpanii – ulubiony kierunek Polaków

Najbardziej popularna jest aktualnie Hiszpania. W zasadzie nikomu nie trzeba reklamować tego kraju pod względem turystycznym. Gwarantowana pogoda oraz daleka odległość od konfliktów zbrojnych przy stosunkowo niskich cenach to zawsze jest ciekawa pozycja inwestycyjna. Wśród Polaków można zauważyć dwa główne kierunki w tym kraju. Prestiżowe i spokojne Costa Del Sol oraz gęściej zaludnione dla osób z mniejszym budżetem Costa Blanca. Osoby nabywające nieruchomość na prywatne cele powinny się kierować własnym gustem oraz upodobaniami. Natomiast inwestorom zdecydowanie bardziej polecam Costa Blanca z prostej kalkulacji. Jest i będzie tam zawsze mniejsza konkurencja. Gdy w popularnych miejscowościach Costa Del Sol mamy niską zabudowę tak w miastach na Costa Blanca są już wysokie budynki i zagęszczenie robi się coraz większe. Jeśli jakiś czynnik spowoduje, że turystów będzie mniej z racji ograniczonych możliwości wyróżnienia się, trzeba będzie reagować ceną. A to jest czynnik bardzo źle wpływający na rentowność inwestycji. 

Nabywając nieruchomość w Hiszpanii należy się liczyć z bardzo wysokimi kosztami administracyjnymi. Podatki wraz z opłatami z chwilą zakupu wynoszą ok 14-15%. Zakładając, że przy przemyślanym i przeanalizowanym zakupie otrzymamy zwrot z tytułu najmu w okolicach 7% rocznie. To pierwsze 2 lata musimy spłacać właśnie te koszty. Inwestorzy chcący spłacić inwestycję w ciągu 10 lat muszą się liczyć, że 20% tego okresu pochłonęły właśnie te koszty. Kolejnym aspektem negatywnym jest zjawisko Ocupas. Czyli nieproszeni goście w naszych mieszkaniach, którzy nazywając to po imieniu mogą się włamać do naszego mieszkania i pozbycie się ich jest niezwykle kłopotliwe. Dotyczy to bardzo często tych tańszych nieruchomości – więc przestrzegam przed nabywaniem mieszkań na siłę sortując oferty od najtańszych. Te najtańsze z jakiegoś powodu są najtańsze. Warto decyzję zakupową skonsultować z kimś kto się zajmuje nieruchomościami. Poza tymi 2 negatywnymi aspektami, które wynikają głównie z przepisów, pozostałe aspekty nieruchomości w Hiszpanii są pozytywne a nawet bardzo pozytywne.

Nieruchomości w Bułgarii – atrakcyjne ceny i wysokie zwroty

Kolejnym popularnym kierunkiem wśród Polaków jest Bułgaria. Szczególnie miejscowości w zasięgu lotniska w Burgas zlokalizowane nad Morzem Czarnym. Głównym aspektem tego  kierunku jest oczywiście cena. Sensowne mieszkanie nad morzem możemy tutaj nabyć już za około 50000 euro. W Polsce nad Bałtykiem takie ceny są absolutnie nierealne a i Morze Czarne oferuje lepsze walory turystyczne od Bałtyku. Tak jak nieruchomości są tam tańsze tak i ceny w sklepach są niższe, więc jest to czynnik zachęcający nie tylko inwestorów, ale także turystów. Z roku na rok ceny nieruchomości wzrastają tutaj o ponad 10%. Jeśli dodamy do tego przychody z najmu rzędu 5- 6% To otrzymujemy bardzo pozytywne wyniki przy stosunkowo niskiej kwocie wejścia. Warto w tym miejscu podkreślić, że Bułgaria bardzo aktywnie stara się o wejście do walutowej strefy euro. I Jeśli stanie się to faktem, że w ciągu 2 lat nastąpi akcesja – wtedy dodatkowo nastąpi wzrost cen wynikający z samego przewalutowania.

Kraje poza Unią Europejską – alternatywne kierunki inwestycji

Kierunki, które zyskują na popularności to kraje, które są poza Unią Europejską, ale standardy mają dość europejskie. Cypr Północny, Turcja czy Czarnogóra. Jeśli chodzi o malownicze ukształtowanie terenu oraz jakość budownictwa to niejeden z unijnych krajów mógłby tego pozazdrościć. Jest spora grupa przedsiębiorców, która ma już dość biurokracji unijnej. To właśnie przedsiębiorcy najczęściej wybierają te kraje. Bardziej od możliwości zarobku, który jest tam wysoki – interesują ich przepisy prawne, ulgi podatkowe a nawet możliwość uzyskania obywatelstwa. I tak na Cyprze Północnym, programiści potrafią płacić jedynie 2% podatku dochodowego. Często firmy specjalizujące się w tej branży nabywają tam apartamenty i w nagrodę wysyłają tam swoich najlepszych pracowników, którzy przez 1-2 miesiące pracują tam zdalnie. Gwarantowana pogoda pozwala utrzymać taki cykl całorocznie. W Turcji nabywając nieruchomość za 400 000$ można otrzymać paszport turecki. Najprawdopodobniej ta promocja nie będzie trwała w nieskończoność, ale jest coraz więcej osób, które chcą z tego skorzystać.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: Goeste

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!