Prawo pracy - prawa pracownika, obowiązki pracodawcy, co warto wiedzieć?

Nieznajomość prawa szkodzi — tak mówi popularne powiedzenie. W odwrotnej sytuacji; znajomość prawa daje pewne możliwości i zdecydowanie jest pomocne, chociażby do tego aby określić kiedy prawa są łamane lub naciągane. Nie inaczej jest w pracy. Zarówno pracodawców, jak i pracowników obowiązują pewnego rodzaju prawa i obowiązki, których warto przestrzegać, aby atmosfera w pracy była dobra i przyjacielska. Można uniknąć wyniszczających konfliktów, częstej zmiany kadry czy nawet jeszcze gorszych konsekwencji zachodzących o sąd. Artykuł został przygotowany przy współpracy z adwokatem Iwo Kaliszem z Kancelarii Adwokackiej Kalisz i Wspólnicy z Wrocławia. Wśród jego porad prawnych można znaleźć co nieco o umowie o pracę, prawach pracownika, obowiązkach pracodawcy a także o zmianach w przepisach prawnych.

Prawo pracy - prawa pracownika, obowiązki pracodawcy, co warto wiedzieć?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 8 listopada 2023

1. Umowa o pracę — jakie elementy powinna zawierać?

2. Prawa pracownika — do czego ma prawo pracownik zatrudniony na umowie o pracę?

3. Obowiązki pracodawcy — do czego zobowiązuje się pracodawca zatrudniający na umowę o pracę?'

4. Zmiany w przepisach prawnych — dlaczego należy śledzić zmiany w przepisach?

5. Kancelaria adwokacka — usługi prawne z zakresu prawa pracy

Umowa o pracę — jakie elementy powinna zawierać?

W prawie pracy określone jest to, jakie elementy powinny znajdować się na umowie o pracę. Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia, umowa o pracę jest podstawowym dokumentem regulującym relacje między pracodawcą a pracownikiem. Na pewno w takiej umowie powinny być wyszczególnione obie strony: a więc pracodawcy i pracobiorcy. Powinien być określony rodzaj pracy, miejsce w którym będzie świadczona czy też termin rozpoczęcia. Ważna jest również informacja o wynagrodzeniu za konkretny czas pracy a także wykazanie składników wynagrodzenia. Oprócz tego w umowie powinien znaleźć się również zapis o wymiarze czasu pracy — czy jest to praca na pełen etat, trzy czwarte etatu czy pół etatu. 

Prawa pracownika — do czego ma prawo pracownik zatrudniony na umowie o pracę?

Jakie prawa ma pracownik? Jest ich naprawdę wiele. Ma prawo do swobodnie wybranej pracy, do równego traktowania z tytułu wykonywania takich samych obowiązków czy do godziwego wynagradzania za pracę. Poza tym ma prawo od wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, do wypoczynku, do urlopów związanych z ciążą, wychowywaniem dziecka czy opieki nad nim. Pracownik ma prawo do powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym, prawo do przerw w pracy a także prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Kancelaria adwokacka Wrocław której znane jest prawo cywilne, w tym prawo pracy, z pewnością będzie w stanie każdemu pracownikowi wyjaśnić, do czego ma prawo i jakie są jego obowiązki. Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, znajomość i przestrzeganie praw pracownika jest nie tylko obowiązkiem, ale i elementem budowania zaufania wewnątrz organizacji.

Obowiązki pracodawcy — do czego zobowiązuje się pracodawca zatrudniający na umowę o pracę?'

Pracodawca również ma swoje prawa i obowiązki. Do obowiązków należą chociażby poinformowanie pracowników rozpoczynających pracę o tym, jaki zakres obowiązków będzie ich dotyczył, taka organizacja czasu pracownika, aby mógł ją w pełni wykorzystać i mieć jak najlepsze osiągnięcia. Oprócz tego obowiązkiem jest taka organizacja pracy, która zmniejszy jej uciążliwość a także przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, nieprzestrzeganie obowiązków pracodawcy może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Warto więc skorzystać z pomocy prawnej w zakresie prawa cywilnego i w razie wątpliwości skonsultować się z profesjonalistą.

Zmiany w przepisach prawnych — dlaczego należy śledzić zmiany w przepisach?

Zmiany w przepisach prawnych w prawie pracy występują regularnie, warto więc się z nimi regularnie zapoznawać. Jeżeli nie masz do tego czasu lub nie rozumiesz nowych zapisów to warto skorzystać z odpowiedniej usługi kancelarii. Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz, bieżąca znajomość przepisów prawa pracy jest niezbędna dla zapewnienia zgodności działalności firmy z obowiązującym prawem.

Kancelaria adwokacka — usługi prawne z zakresu prawa pracy

Zarówno pracownicy jak i pracodawcy wiele by zyskali, jeżeli regularnie zgłębialiby się w zmiany w prawie pracy. Można to robić nie tylko samodzielnie, po prostu czytając kodeks, ale także, jak w sprawach karnych czy w przypadkach z zakresu prawa rodzinnego, decydując się na wsparcie, jakie daje kancelaria adwokacka adwokat bądź radca prawny, którzy zapewniają kompleksową pomoc prawną. Wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy, jednak większość wątpliwości można załatwić bardzo szybko. W sprawach cywilnych, a za takie uchodzą często sprawy z zakresu prawa pracy, warto jest sięgać po wiedzę zanim dojdzie do nieprzyjemnych konsekwencji. Dobrym posunięciem będzie zatem zdecydowanie się na pomoc, jaką daje kancelaria prawna i konsultacja z adwokatem Iwo Kaliszem z Kancelarii prawnej Klisz i Wspólnicy z Wrocławia, zajmującym się właśnie prawem pracy. Adwokat Wrocław może pomóc ci rozwiać różnego rodzaju wątpliwości. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!