Spadek ofert pracy dla specjalistów z sektora IT

W ciągu ostatniego roku rynek pracy w sektorze IT znacząco się zmienił. Liczba ofert pracy spadła, a osobom na stanowiskach juniorów jest znacznie trudniej wystartować niż kiedyś. Jak zmienił się rynek pracy IT?

Spadek ofert pracy dla specjalistów z sektora IT
  • Damian Jemioło
  • /
  • 9 listopada 2023

Coraz mniej pracy w IT?

W ostatnich miesiącach rynek pracy w branży IT zaczął rozwijać się znacznie mniej dynamicznie niż dotychczas. Najnowsze dane za III kwartał 2023 r., pochodzące z raportu IT Market Snapshot opracowanego przez inhire.io, pokazują, że liczba ofert pracy dla ekspertów IT zmalała o 861 w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Urząd pracy: w jaki sposób wspiera przy szukaniu pracy?Urząd pracy: w jaki sposób wspiera przy szukaniu pracy? Małgorzata Łaziuk

 Co ciekawe, mimo tego spadku, ogłoszeń udostępnia więcej firm – wzrost o 13% z 2680 do 3028. Co stoi za tym zjawiskiem?

Przede wszystkim mamy do czynienia z wysyceniem rynku. Wzrost liczby firm publikujących oferty może wynikać z oswojenia się przedsiębiorstw z kryzysem i próbą adaptacji do nowych warunków rynkowych. 

Firmy, które przetrwały najtrudniejszy okres, teraz starają się optymalizować koszty i być może zatrudniają mniej, ale bardziej celowo. To może tłumaczyć, dlaczego mimo większej liczby firm, ogólna liczba ofert spadła.

Co ważne – poniekąd popyt na niektóre usługi IT zmniejszył się po pandemii. Okres koronawirusa wymusił na nas szybką cyfryzację, a zatem potrzeba było więcej rąk na pokładzie. Teraz wszystko wróciło do normalnego tempa rozwoju.

Które języki są najważniejsze?

Analizując popularność języków programowania, niezmiennie na czele znajdują się Java, JavaScript i Python. Warto zauważyć, że mimo spadku liczby ofert, stawki dla specjalistów w tych technologiach nieznacznie wzrosły.

 Jednakże, Ruby zaliczył znaczący spadek stawek, co może wskazywać na zmieniające się trendy technologiczne lub nasycenie rynku specjalistami w tej technologii.

Warszawa, jako lider w liczbie ofert pracy, również doświadczyła zmian. Mimo wzrostu liczby ogłoszeń średnie górne widełki płacowe nie są już tak atrakcyjne, jak wcześniej, co może sugerować, że stolica przestaje być bezdyskusyjnym liderem, jeśli chodzi o zarobki w IT.

Co z zarobkami w IT?

Zmiany na rynku pracy IT nie ominęły również kwestii wynagrodzeń. Jak wynika z raportu, średnie górne widełki płacowe dla juniorów w pracy stacjonarnej spadły, podczas gdy zarobki w pracy zdalnej zbliżyły się do rekordowych poziomów. 

W przypadku midów i seniorów również zaobserwowano różnice – dla midów w pracy zdalnej niewielki wzrost, a dla seniorów wzrost zarówno w pracy zdalnej, jak i stacjonarnej. To jednak całkowicie zrozumiałe – im ktoś ma wyższe kompetencje, tym lepiej będzie sobie radzić na rynku pracy. Niezależnie od branży. Zwłaszcza jeśli jest na niej zapotrzebowanie.

Prawo pracy — prawa pracownika, obowiązki pracodawcy, co warto wiedzieć?Prawo pracy — prawa pracownika, obowiązki pracodawcy, co warto wiedzieć?Redakcja dziennikprawny.pl

Największa konkurencja bez wątpienia jest na stanowiskach juniorskich, bowiem dużo osób zaczęło się przebranżawiać jeszcze w okresie pandemii koronawirusa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!