Sklep nie chce uznać reklamacji. Co robić?

Sklep nie uznaje reklamacji? Towar, który kupiłeś okazał się niezgodny z umową, ale sprzedawca nie chce mimo to uznać reklamacji? Co zrobić w takiej sytuacji?

Sklep nie chce uznać reklamacji. Co robić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 października 2019

Najpierw sprzedawca zachwala oferowany przez siebie towar, ty chcesz zrealizować swoje marzenie i go kupić. I wreszcie to robisz. Po pewnym czasie okazuje się, że towar jest bublem, a sprzedawca twierdzi, że nie rozpatrzy reklamacji albo odpowiada ci na piśmie, że reklamacja jest rozpatrzona, ale nie będzie uznana, bo wada nie powstała z winy sprzedawcy i odpowiada za nią klient. Na szczęście nie wszystko stracone.

Jeśli przedsiębiorca nie chce przyjąć twojej reklamacji, zawsze możesz wystąpić do sądu i w ten sposób dochodzić swoich praw. Wszystko dlatego, że prawo do reklamacji jest jednym z podstawowych przywilejów każdego konsumenta. Do spornych sytuacji dochodzi np. przy reklamowaniu butów. O tym, jak sobie z tym radzić pisaliśmy już w tekście Jak reklamować buty?

Miejski rzecznik konsumentów

Warto jednak najpierw zwrócić się do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów. Zadaniem rzecznika jest występowanie w imieniu konsumenta do przedsiębiorcy. Gdy złożysz skargę do rzecznika, zwróci się on do sprzedawcy, by ten wyjaśnił dlaczego nie uznaje reklamacji, a także opisał całą sytuację. Rzecznik może też pomóc w przygotowaniu pozwu, a także przeprowadzić cię przez procedurę związaną z wyegzekwowaniem reklamacji.

CZYTAJ TEŻ Zakup używanego samochodu – jak złożyć reklamację?

Jak znaleźć miejskiego rzecznika konsumentów?

Dane kontaktowe rzeczników konsumentów znaleźć można na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można też swoje kroki skierować do Federacji Konsumentów.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak zareklamować żywność, przeczytaj tekst Jak sprawdzić żywność?

Sąd polubowny

Konsument może też skierować sprawę do polubownego sądu konsumenckiego. Takie sądy działają przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie UOKiK. Sąd polubowny rozpatruje spory między przedsiębiorcami a konsumentami. Takie sprawy muszą być związane z umowami sprzedaży produktów lub świadczeniem usług. Do sądu polubownego można zgłosić sprawę, jeśli wartość przedmiotu sporu nie jest wyższa niż 10 tys. zł. Jest tu jednak wyjątek. Sąd Konsumenckie w Warszawie rozpatruje sprawy niezależnie od ich wartości.

Warto pamiętać, że sprawa może się rozpocząć przed sądem polubownym dopiero wtedy, gdy na takie załatwienie sprawy zgodzą się obie strony. Jeśli zarówno przedsiębiorca, jak i konsument stwierdzą zgodnie, że chcą sprawę rozstrzygnąć przed sądem polubownym, to sąd wydaje wyrok. Rozstrzygnięcie sądu polubownego ma taką samą moc jak wyrok sadu powszechnego. Znaczy to, że roszczenie może być skutecznie egzekwowane od winnego. Warto jednak wiedzieć o specyfice takiego postępowania, a dokładnie wyroku. Na decyzję sądu polubownego nie można złożyć odwołania. W przypadku niezgodności wyroku, możliwe jest tylko jego uchylenie.

Polubownie sprawę załatwia się np. w Państwowej Inspekcji Handlowej. Dla rozpoczęcia procedury trzeba złożyć odpowiedni wniosek w inspektoracie, który odpowiada terytorialnie siedzibie przedsiębiorcy. Prowadzenie takiej sprawy nic nie kosztuje.

CZYTAJ TEŻ Co to jest gwarancja rozruchowa?

Reklamacja i sprawa w sądzie

Może się oczywiście zdarzyć, że przedsiębiorca nie będzie chciał, by sprawę rozstrzygał sąd polubowny. W takim przypadku pozostaje nam wyłącznie oddanie jej do sądu powszechnego.

W przypadku spraw konsumenckich postępowanie może być prowadzone w jednym z trybów:

·       uproszczonym,

·       w elektronicznych postępowaniu upominawczym,

·       w postępowaniu zwykłym.

Jeśli mamy problem z przewoźnikami lotniczymi, warto skargę złożyć w Komisji Ochrony Praw Pasażerów. Działa ona przy Urzędzie Konkurencji i Konsumentów. Jeśli postępowanie przedsiębiorcy narusza zbiorowe interesy konsumentów, to trzeba to zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gdy przedsiębiorca działa na rynku finansowych, skargi można złożyć w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.

CZYTAJ TEŻ Rękojmia dla przedsiębiorcy jak dla osoby fizycznej? Zmiany w prawie konsumenckim w 2020 roku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!