Średni koszt wyprawki szkolnej w Polsce to 1.718 zł. Na co wydajemy?

Średnio 1.718 zł wydadzą Polacy na ubrania, buty oraz przybory szkolne – wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Najwięcej wydadzą rodzice dzieci zaczynających przygodę z edukacją.

Średni koszt wyprawki szkolnej w Polsce to 1.718 zł. Na co wydajemy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2019

Gdzie najczęściej kupujemy wyprawkę?

Już od początku sierpnia w wielu reklamach oraz w sklepowych gazetkach nie brakowało propozycji na nowy rok szkolny obejmujących całą paletę produktów  –  przede wszystkim przybory szkolne, plecaki, odzież, obuwie, pomoce naukowe, a nawet meble.

Jak wynika z badania Deloitte najwięcej  16 proc. ankietowanych wyprawkę kompletuje w hipermarketach. 14 proc. deklaruje wizytę w sieciówkach odzieżowych. 11 proc. rodziców zrobiło bądź zrobi w dyskontach.

Kto wyda najwięcej na wyprawkę?

Zdaniem ekspertów Deloitte, najwięcej na wyprawkę szkolną wydadzą rodzice uczniów dzieci rozpoczynających naukę w klasach 1-3. Prawie dwie trzecie rodzin, w których przynajmniej jedno dziecko jest w wieku 6-9 lat odpowiedziało w badaniu, że wyda na wyprawkę więcej niż rok temu.

Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem ucznia. Takiej samej odpowiedzi udzieliło zaledwie 34 proc. rodziców nastolatków w wieku 14-15 lat.

Kwota wydana na wyprawkę szkolną maleje też razem ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie. O ile aż 54 proc. rodziców jednego dziecka deklaruje, że wyda więcej niż w ubiegłym roku, o tyle w przypadku rodzin, w których jest czworo uczniów, liczba takich odpowiedzi spadła do 4 proc. — czytamy w informacji prasowej Deloitte.

Co ciekawe nie bez znaczenia jest także wiek rodziców. Najwięcej na plecaki szkolne wydają młodzi rodzice przed trzydziestką – ok. 153 zł. Bardzo oszczędni są za to ci, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia, deklarując nieco niższy wydatek  średnio 138 zł.

Jaki kupić telefon dla ucznia?

Młodsi rodzice są gotowi więcej wydać także na nowinki technologiczne np. telefony komórkowe. Rodzice przed trzydziestką przeznaczają na ten cel średnio 770 zł. Z kolei rodzice między 40 a 49 rokiem życia deklarują dużo skromniejszy budżet na ten cel – jedynie 475 zł.

Planowanie wydatków zmienia się także, w zależności od tego, czy szkolny budżet planują matki czy ojcowie. - Mamy deklarują, że wydadzą więcej na plecaki szkolne, podczas gdy ojcowie deklarują większe wydatki na podręczniki – powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor w Dziale Strategii Deloitte, Jan Kisielewski.

Kiedy najlepiej kupić wyprawkę?

Choć kumulacja wydatków związanych ze szkołą przypada na koniec sierpnia, to jednak, jak przyznają rodzice, zakupy niezbędnych artykułów do szkoły trwają cały rok. Jak informuje Deloitte, jedynie 2 proc. badanych pozostawiło sprawę wyprawki na ostatnią chwilę, czyli na wrzesień.

Przez cały rok rodzice muszą jednak uzupełniać garderobę ucznia, co jest odczuwalne szczególnie wśród najmłodszych dzieci, które szybko wyrastają z ubrań oraz obuwia.

Mobilne Biedronki. Sprawdzamy, jak działają?Mobilne Biedronki. Sprawdzamy, jak działają? Anna Malinowska

Zakupy w ciągu roku szkolnego

Z raportu wynika, że 71 proc. badanych zakłada dokupienie w ciągu roku szkolnego artykułów szkolnych takich jak zeszyty czy przybory do pisania. Na drugim miejscu jest codzienna odzież, z której zakupem w kolejnych miesiącach liczy się 59 proc. respondentów. 53 procent ankietowanych liczy się z dodatkowymi wydatkami na sportową odzież.

Artykuły szkolne generują potężny rynek

Mimo niżu demograficznego, rynek artykułów wchodzących w skład szkolnej wyprawki to nadal potężne koło zamachowe dla wielu branż, którego wartość liczona jest w miliardach złotych. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2019/2020 naukę rozpocznie około 4,6 mln uczniów z blisko 24 tysięcy szkół w całej Polsce. Resort szacuje, że tylko w szkołach podstawowych pierwszy dzwonek usłyszą ponad trzy miliony uczniów, z czego w pierwszej klasie 385 tys. dzieci.

W przypadku szkół ponadpodstawowych tj. liceach, technikach czy szkołach branżowych i przysposabiających do pracy naukę rozpocznie ok. 1,5 mln uczniów. W przypadku szkół policealnych nowy rok szkolny rozpocznie się dla ok. 220 tys. słuchaczy. Ministerstwo szacuje, że ok. 142 tys. osób  będzie uczęszczało do szkół dla dorosłych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!