fb

Tesco zwija się z Polski?

Problemy brytyjskiej sieci się nie kończą. Tesco chce sprzedać kolejne sklepy..., ale wciąż w nich handlować?

Tesco zwija się z Polski?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 lipca 2019

Tesco "zwija" się z Polski?

O problemach brytyjskiej sieci sklepów mówi się od dawna. Problem z zyskownością, zbyt duże koszty prowadzenia działalności i złe zarządzanie prowadzi do tego, że Tesco ma coraz mniej sklepów. Teraz chce sprzedać kolejne.

Czy niedługo nie zrobimy już zakupów w Tesco? Pewnie sieć jeszcze jakiś czas będzie obecna w Polsce. W ciągu kilku ostatnich miesięcy Tesco zamknęło kilka nierentownych sklepów. Teraz przymierza się do sprzedaży tych większych. Transakcja nie oznacza jednak wyjścia z naszego kraju.

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, Tesco przeniesie po prostu prawa własności pięciu obiektów, w których zlokalizowane są hipermarkety, a także mniejsze sklepy. Prawa przejmie wehikuł inwestycyjny. Tesco dokona sprzedaży wyłącznie budynków. Będzie je wynajmować.

Jak podaje sieć Tesco w swoim oświadczeniu, sprzedanych będzie pięć hipermarketów. Sklepy te będą zmodernizowane, a potem otwarte przez inną sieć handlową. Chociaż Tesco nie podaje oficjalnie informacji, których sklepów się pozbędzie, to przedstawiciele Solidarności, działająca w Tesco, jest przekonana, że chodzi o sprzedaż sklepów we Wrocławiu, Warszawie, Chełmie, Lublinie i Krakowie. Na stałe ma być też zamknięty hipermarket w Gliwicach.

Sprawdź także:

Rwanda, Srilanka. Sprawdź, skąd sprowadzamy używane samochody

Bardzo słaba sprzedaż Tesco w Polsce. To początek końca?

Oszustwa i triki sprzedawców. Co robić?

Przez ostatni rok Tesco zamknęło w Polsce 62 sklepy. W okresie najlepszej koniunktury dla sieci Brytyjczycy mieli u nas 450 sklepów. Dziś zostało ich trochę ponad 300.

- Traciliśmy dużo pieniędzy w Polsce, co wpływało negatywnie na wyniki w całym regionie. Byliśmy po prostu w złej kondycji; mieliśmy zbyt dużą powierzchnię sprzedaży, wypełnialiśmy ją za szerokim asortymentem, co wymagało zbyt kompleksowej obsługi i dużego kapitału obrotowego, co z kolei przekładało się na wysokie koszty. Na rynku, na którym liczą się niskie ceny, byliśmy zbyt drodzy — powiedział Matt Simister, kierujący Tesco w Europie Środkowej, cytowany przez "PB".

Zmiany w Tesco przyczynią się do tego, że pracę straci blisko 1500 osób.

O problemach Tesco pisaliśmy już w Prawie Konsumenckim. Złą sytuację spotęgowały wyniki finansowe sieci. Przypomnijmy…

Czy Tesco wyjdzie z Polski?

Cała światowa sieć Tesco zwiększyła przychody ponad 11 proc. do blisko 57 mld funtów, a zysk wzrósł aż o 30 proc., do ponad 2,2 mld funtów. Zupełnie inaczej jest w Polsce. Tutaj Tesco wygenerowało przychody 9,6 mld zł i niewielki zysk. Zysk jest efektem zamknięcia 62 sklepów w Polsce, które przynosiły straty. Klienci mogą robić zakupy już tylko w 353 sklepach Tesco. Rok wcześniej było ich w naszym kraju 415.Dla porównania, w Tajlandii zamknięto 56 sklepów, ale uruchomiono 70 nowych. W naszym kraju nie otwarto żadnego nowego Tesco.

Czy sklep może dokonać zwrotu na kartę podarunkową?Czy sklep może dokonać zwrotu na kartę podarunkową? Martyna KowalskaO oficjalnym wycofaniu sieci z Polski jeszcze nikt nie mówi. Wszystkie działania wskazują jednak na to, że niedługo może do tego dojść.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!