Treść cyfrowa

Ustawa wprowadza nową kategorię towarów, jakie mogą nabywać konsumenci. Zobacz jakie dane można zakwalifikować, zgodnie z definicją ustawową, jako treści cyfrowe.

Komputer i pendrive

Art. 2. Określenia użyte w ustawie oznaczają:

5) treść cyfrowa – dane wytwarzane i dostarczane w postaci cyfrowej;

Ustawa o prawach konsumenta wprowadza nową kategorię "towaru" jakim jest treść cyfrowa. Do tej pory przepisy prawa odnosiły się jedynie do fizycznych przedmiotów dostarczanych do konsumenta oraz do świadczenia usług. Treści cyfrowe w dzisiejszych czasach są nierozłącznym i znaczącym elementem codziennych zakupów jakie dokonują konsumenci. Ze względu na swoją specyfikę w kontekście przede wszystkim ogólnych przepisów w zakresie zwrotu takiego towaru nowe przepisy ułatwią sprzedaż tego typu produktów.

Treści cyfrowe są to dane na podstawie których, za pomocą odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, można po przetworzeniu uzyskać informację.

Przykładem mogą być wszelkie informacje zawarte w formie plików elektronicznych, a więc takie jak książki elektroniczne (e-booki), programy komputerowe, aplikacje na urządzenia mobilne, pliki z muzyką, filmami oraz zdjęcia. Generalnie każdy towar, który nie istnieje fizycznie, a istnieje w formie zapisu cyfrowego.

Ten specyficzny charakter towaru jest również uwzględniony w szczególny sposób w przepisach, zwłaszcza w kontekście uprawnienia konsumenta do odstąpienia od umowy. Ważną kwestią są obowiązki informacyjne jakie musi spełnić przedsiębiorca oferujący tego typu towary oraz zgody jakie powinien wyrazić konsument, ponieważ nieodpowiednie spełnienie wymogów ustawy może skutkować uprawnieniem konsumenta do odstąpienia od umowy, co w rezultacie spowoduje dostarczenie treści cyfrowej do konsumenta ze zwrotem płatności jakiej dokonał przy zakupie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!