Zgoda na dostarczanie treści cyfrowych

Skutki wyrażenia przez konsumenta zgody na otrzymywanie treści cyfrowych przed terminem na odstąpienie od umowy.

Dane na nośniku CD

Art 15 ustawy o prawach konsumenta

... 2. W taki sam sposób przedsiębiorca potwierdza konsumentowi otrzymanie zgody na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.

...

Przedsiębiorca ma obowiązek udzielić konsumentowi informacji o braku prawa do odstąpienia od umowy w przypadku przesyłania mu treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym. Klient otrzymując taką treść cyfrową, od razu może ją "skonsumować"- przeczytać, odsłuchać itd. Przedsiębiorca nie może w żaden sposób zbadać, czy klient z tej treści cyfrowej nie skorzystał. Stąd Konsument nie ma prawa na odstąpienie od umowy, gdyż mogłoby to powodować nadużycia

Sytuacja dotyczy więc takich przypadków, gdy spełnianie świadczenie rozpoczęło się przed upływem terminu do odstąpienia od umowy. 

Przedsiębiorca zobowiązany jest poinformować wyraźnie klienta, że w takich przypadkach nie przysługuje mu prawo odstąpienia od umowy. Dodatkowo taką zgodę klienta na dostarczanie mu treści cyfrowych (w sytuacji utraty prawa do odstąpienia) od umowy należy udokumentować. W przeciwnym wypadu przedsiębiorca nie będzie mógł z tej zgody wywieźć skutków prawnych, a klient będzie mógł jednak od umowy odstąpić

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!